20/02/2022
Αναλώσιμοι 14 16 14 16 - 60 -
Orlando Tragics 13 12 22 7 - 54 -

Κόντρα στην παράδοση οι Αναλώσιμοι!

Αν και στα 8 παιχνίδια που είχαν δώσει μέχρι χθες οι Αναλώσιμοι απέναντι στους Orlando Tragics μετρούσαν μόλις μια νίκη, το συγκρότημα του Νικολόπουλου ξόρκισε τον κακό του δαίμονα και επικράτησε με 60-54 για την 12η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League, παραμένοντας έτσι στην κορυφή!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Αναλώσιμους να προηγούνται με 14-13, χάρη σε 6 πόντους του Χρονόπουλου και 4 του Πολύδωρου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι 7 πόντοι του Μεϊντάνη και οι 4 του Τσαμουρά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Χρονόπουλου, 4 του Μανώλη και τρίποντο του Ταλιούρα, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 30-25. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Orlando Tragics, με τους Κολυβά και Μεϊντάνη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με τους Μανώλη και Χρονόπουλο να συνεχίζουν την εξαιρετική τους εμφάνιση με 6 πόντους ο καθένας, οι Αναλώσιμοι προηγούνταν με 42-37, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου οι Τραγικοί πάτησαν γκάζι και με δύο τρίποντα του Ζαφειρόπουλου, 5 πόντους του Τσαμουρά και 5 του Βροντάκη, προσπέρασαν με 44-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του απόντα Νικολόπουλου έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Μανώλη (7π), Χρηστακάκο, Χρονόπουλο και Πολύδωρο, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 60-54! Κόλλησαν στην επίθεση στο φινάλε του παιχνιδιού οι Orlando Tragics, με τους Αγγελιδάκη και Μεϊντάνη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές, 19/52 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 βολές, 12/49 δίποντα και 7/35 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Αναλώσιμων ο Χρονόπουλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 8/23 δίποντα, ενώ μάζεψε 21 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 2/5 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Αναλώσιμοι (Λιάσκας): Αντωνιάδης 2, Μανώλης 19 (2), Χρονόπουλος 19, Καστανιάς, Πολύδωρος 6, Φωτίου, Ταλιούρας 3 (1), Χρηστακάκος 8, Λιάσκας 3

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Ερμίδης 3, Τσαμουράς 9, Ζαφειρόπουλος 10 (2), Βροντάκης 5 (1), Μεϊντάνης 17 (3), Αγγελιδάκης 3, Κολυβάς 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο φωτιά των νικητών, Χρονόπουλος – Μανώλης!