26/11/2023
Μίνωες 10 18 23 20 - 71 -
Iron Maidan 7 10 11 16 - 44 -

Κόντρα στις "προβλέψεις" οι Μίνωες!

Αν και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 0-0, οι Μίνωες κατάφεραν με 6 πόντους του Βογιατζή και βοήθειες των Συκά - Γαλίτη να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 10-7. Ο Παληγιάννης, ο Μίμης Μακρής και ο Κατσάνος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με τους Μπαχά, Αλεξόπουλο, Παπαστάμο και Γαλίτη να πετούν φωτιές με 4 πόντους έκαστος, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 28-9, 100" για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Iron Maidan στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν να μειώσουν στους 11, 28-17, με τους Άρη Μακρή και Κίσσα να ευστοχούν από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαστάμου κλείδωσε με συνοπτικές διαδικασίες το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με τους Γαλίτη, Βογιατζή και Συκά να σκοράρουν από 6 πόντους έκαστος, ξέφυγε στους 23, 51-28! Δεν μπόρεσαν οι "Μαϊντανοί" να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Παληγιάννη και το τρίποντο του Μένιου Μαλτέζου. Σκορ τρίτης περιόδου 51-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Μίνωες να επικρατούν με 71-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βογιατζή, Μπαχά, Συκά, Παπαστάμου και Γαλίτη. Για τους Iron Maidan στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θοδωρής Μαλτέζος, Άρης Μακρής, Παληγιάννης και Λημνίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 30/66 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 12/36 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Μινώων ο Γαλίτης με 12 πόντους, αγγίζοντας το triple double με 4/4 βολές, 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Παληγιάννης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 5/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα.

Μίνωες (Παπαστάμος): Γαλίτης 12, Αλεξόπουλος 6, Συκάς 15, Παπαστάμος 7 (1), Βλάχος 3 (1), Μπαχάς 8, Βογιατζής 20

Iron Maidan (Μακρής Α.): Παληγιάννης 14, Καλκοπέδης, Λημνίδης 2, Μακρής Μ. 2, Μακρής Α. 5 (1), Μαλτέζος Θ. 11 (1), Κίσσας 3 (1), Μαλτέζος Μ. 5 (1), Κατσάνος 2

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των Μινώων!