29/12/2022
Capital Con-Trolls 15 10 12 10 - 47 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 11 10 18 15 - 54 -

"Κόπιασαν" οι Brooklyn Bets!

Δια πυρός και σιδήρου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Capital Con-Trolls οι Brooklyn Bets, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισαν με 47-54 στο ΓΣΠ και παραμένουν σταθερά σε τροχιά playoff!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-5 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, οι Capital Con-Trolls με δύο τρίποντα του Νίκα, 4 πόντους του Ασλανίδη και έμμεσο τρίποντο του Λυκογιάννη, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 15-11. Ο Κουρούμαλης από την περιφέρεια και οι Αγρέβης, Αγγελόπουλος, Δαραμούσκας και Μπέτσης με ένα δίποντο έκαστος βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Καλπούζου και βοήθειες των Νίκα, Λυκογιάννη και Φουρτάκα, πήραν προβάδισμα 8 πόντων, 23-15, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-21. Τους Brooklyn Bets κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Μουχίμογλου και Αγγελόπουλος με 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Παναγιώτου πήρε μπρος και με 10 συνεχόμενους πόντους του Μουχίμογλου και τριποντάκι του Κουρούμαλη, πήρε κεφάλι στο σκορ με 37-39. Ο Μαυράκης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των κόκκινων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Λυκογιάννης. Σκορ τρίτης περιόδου 37-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brooklyn Bets ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Αγγελόπουλο, Μπέτση και Μουχίμογλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 47-54! Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ασλανίδης και Μαυράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 12/35 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 7 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/15 βολές, 18/41 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Νίκας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 2/12 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Brooklyn Bets ο Μουχίμογλου με 17 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 4/6 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Capital Con-Trolls (Κατσάτσος): Ξανθάκης, Φουρτάκας 2, Νίκας 12 (2), Κατσάτσος, Ασλανίδης 7, Δήμου, Καλπούζος 10, Λυκογιάννης 7 (1), Μαυράκης 9 (2)

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 13, Δαραμούσκας 2, Κουρούμαλης 6 (2), Μουχίμογλου 17 (1), Μπέτσης 8, Σάλλαρης, Χουσέας, Αγρέβης 8

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του αγώνα!