19/10/2023
Bonobo BC 12 14 15 10 - 51 -
Most Wanted 17 18 10 16 - 61 -

Κόψε τη πλάκα ρε Σάκη!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Ζωφριάς, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Most Wanted μετά από μια σπουδαία αναμέτρηση, έκαμψαν την αντίσταση των εκπληκτικών Bonobo με σκορ 51-61, κάνοντας κατά αυτό το τρόπο σεφτέ στη φετινή σεζόν!

Στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του κόουτς Ελευθεράκη κράτησαν τους Bonobo χαμηλά στο σκορ, χτύπησαν τόσο στο ανοιχτό γήπεδο, όσο και έξω έξω από τη γραμμή των 6.75 και με τον Κουσάκη να αναλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού φορτίου, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 12-17! Στο αντίπαλο στρατόπεδο ακόμα ο Αλφαντής ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων με 7 πόντους στο ενεργητικό του.

Η συνέχεια της αναμέτρησης είχε το ονοματεπώνυμο του φοβερού και τρομερού Σάκη Καραμασιώτης. Ο ηγέτης των Most σε δέκα αγωνιστικά λεπτά πέτυχε 17 πόντους με το χάρμα ιδέσθαι ποσοστό των 5/5 σουτ τριών πόντων, παίζοντας τον πλέον καταλυτικό ρόλο για το τελικό 26-35 του πρώτου ημιχρόνου!

Οι Bonobo μπορεί να παρουσιάστηκαν στο κλειστό της Ζωφριάς με μόλις έξι παίκτες, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να ξεδιπλώσουν ένα σημαντικό μέρος του αστείρευτου ταλέντου που τους χαρακτηρίζει σαν ομάδα και να κερδίσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 15-10. Ο Κιτσαντάς αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 4 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αλφαντής(3π) και Παυλόπουλος(3π). Η περίοδος έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 41-45.

Στην τελευταία περίοδο, η κατάθεση ψυχής που πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι δεν είχε αντίκρυσμα, καθώς οι Most εκμεταλλευόμενοι τη ποιότητα τους, το καθαρό μυαλό στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, αλλά και την κούραση των αντιπάλων, κατάφεραν να φτάσουν  την πρώτη τους νίκη με σκορ 51–61.

Betsson MVP ο Σάκης Καραμασιώτης  με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αντώνης Κιτσαντάς τελείωσε με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 12/34 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 10/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/53 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 5/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη .

Bonobo:(Φουραδούλας): Αλφαντής 13, Ασπραδάκης 4, Κιτσαντάς 8, Παυλόπουλος 8, Φουραδούλας, Φουρλής 18.

Most Wanted(Ελευθεράκης): Αναγνώστης 13, Καραμασιώτης 26, Κουσάκης 6, Μήτσης, Μιτζέλος, Ντάνασης 2, Πίκουλης 5, Παπαδόπουλος 9.

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική εμφάνιση του Σάκη Καραμασιώτη στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο χαρακτήρας που έδειξαν οι μόλις έξι Bonobo, αλλά και η αντίδραση των νικητών τη στιγμή ο αντίπαλος τους ήταν έτοιμος να περάσει εκείνος σε θέση οδηγού!