12/01/2023
Πι Stoli α 13 12 19 19 - 63 -
Somalia Pirates 19 31 21 17 - 88 -

Κόψε τη πλάκα ρε Τρανούλη!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master, οι Σομαλοί Πειρατές με τον Τρανούλη να πετυχαίνει εννέα τρίποντα, νίκησαν τα ΠιStolια με σκορ 63-88. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Νίκος Τρανούλης με 33 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σπύρος Μαρτζούκος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα η ομάδα του κόουτς Βελιβασάκη πήραν τα ηνία στο σκορ, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Σομαλούς σε θέση ισχύος με σκορ 13-19. Ο Τρανούλης με 3/3 εύστοχα σουτ τριών πόντων έδειξε σε όλους τις άγριες διαθέσεις του, ενω  τον ακολούθησε σε απόδοση ο εξαιρετικός Καλφαγιάννης(7π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Μαρτζούκος και Γαλανόπουλος με 4 πόντους ο καθένας, ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν απολαυστικοί,ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, χτύπησα τόσο ανοιχτό γήπεδο, όσο και σετ παιχνίδι και με τον Τρανούλη σε 9:51 λεπτά συμμετοχής να πετυχαίνει 15 πόντους με 5 τρίποντα στο παλμαρέ του, έκλεισαν τον ημίχρονο στο συν εικοσιπέντε με σκορ 25-50..

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με αποκλειστικό σκοπό να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο τους να πλησιάσουν στο σκορ και εν τέλει τα κατάφεραν. Ο Μπερτσάτος πήρε τη σκυτάλη στην επίθεση από το Τρανούλη, πετυχαίνοντας 9 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Γαλανόπουλος και Τζαβάρας ηγήθηκαν των προσπαθειών της ομάδας τους με 6 πόντους ο καθένας.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους Πειρατές να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 63-88.

Οι Σομαλοί Πειρατές είχαν 22/43 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 5/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 21/54 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 6/9 βολές, 31 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.

ΠιStoliΑ(Λιόλιος): Γαλανόπουλος 10, Ιωαννίδης 14, Κωνσταντινίδης 8, Μαρτζούκος 16, Παπαδιονυσίου, Τζαβάρας 11, Τσαπανίδης 4.

Σομαλοί Πειρατές(Βελιβασάκης) : Καλφαγιάννης 19, Μπερτσάτος 12, Νικολουζάκης, Ντούλης 4, Παπαηλιού 20, Σταματέας, Στραβοπιερακος, Τρανούλης 33.

Τι μας άρεσε : Αυτός ο θεοπάλαβος που ακούει στο όνομα Νίκος Τρανούλης!