03/07/2021
Reload 19 16 16 19 - 70 -
Φωκιανός BC 14 13 16 24 - 67 -

Ορέστης και τα μυαλά στα κάγκελα!

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση της Summer Development League πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Reload, μετά τη νίκη που πήραν κόντρα στον Φωκιανό με 70-67 για την δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου, έχοντας για ακόμη μια μέρα σε τρομερά κέφια τον Κώστα Ορέστη!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-7 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Reload έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 19-14, έκλεισε από 10 πόντους του Χαρακίδα και 5 του Ορέστη. Ο Τζούρτος με 10 πόντους και ο Σαμαράς με 4 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος και τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 35-27, με τον Ορέστη να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση πετυχαίνοντας 8 πόντους. Τον Φωκιανό κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Σωτηρόπουλος και Σαμαράς με 4 πόντους έκαστος, ενώ ένα τριποντάκι έβαλε ο Μυλιόρδος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ορέστης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 10 δικούς του πόντους, διατήρησε τους Πειραιώτες στο +8, 51-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Δεν άφησαν οι μπλε τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ ούτε και σε εκείνο το διάστημα, με τον Τζούρτο να εκτελεί δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ και τον Σωτηρόπουλο να προσθέτει 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 51-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reload άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με 6 πόντους του Πανταζή, αλλά και 5 του Ορέστη, έφτασαν στη νίκη με 70-67. Ο Τζούρτος με 12 πόντους ξεχώρισε στα τελευταία λεπτά για τους μπλε, ενώ τον ακολούθησε ο Σαμαράς με 6.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 28/52 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/7 βολές, 14/39 δίποντα και 11/40 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Hall of Brands mvp των Reload για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Ορέστης με 28 πόντους (double-double), έχοντας 11/14 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος του Φωκιανού ο Τζούρτος με 30 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 2/8 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Reload (Περιβολάρης Κ.): Ορέστης 28 (2), Περιβολάρης Δ. 2, Σπανός 2, Λυράκης 8, Πανταζής 10, Χαρακίδας 10 (2), Περιβολάρης Κ. 4, Αλέξης 6

Φωκιανός (Τζούρτος): Σωτηρόπουλος 11 (1), Τζούρτος 30 (7), Τσιώτσης, Σαμαράς 17, Μυλιόρδος 9 (3)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!