10/06/2020
Black Mamba 11 10 10 16 - 47 -
Griffins 14 16 13 15 - 58 -

Κορυφαίος Κοτσόλης κλείδωσε την πρωτιά!

Στο πρώτο παιχνίδι μετά από σχεδόν τρεις μήνες στα παρκέ του Basketaki, οι Griffins πήραν το ντέρμπι κορυφής του τέταρτου ομίλου της Master League, επικρατώντας του Black Mamba με 47-58 και έκαναν το 15/15, με τον Στέφανο Κοτσόλη να αγωνίζεται σαν να μην υπήρξε η τρίμηνη καραντίνα στο Basketaki!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Griffins, καθώς με προσωπικό show του Ρομποτή με 9 πόντους και τριποντάκι του Τσάκαλη, προηγούνταν με 2-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +3, 11-14. Ο Χιμντάν με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ένα τρίποντο είχε ο Λουκόπουλος και ένα δίποντο ο Μπολοτάκης.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Κοτσόλη, 5 του Ζυγούνα και 3 του Βρέλλη, οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 21-30. Το δίδυμο Μπολοτάκη – Λιανού με 4 πόντους έκαστος έδωσε τις λύσεις στην επίθεση του Black Mamba σε εκείνο το διάστημα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Χρόνη έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 25-41, διατηρώντας μια ικανοποιητική απόσταση 12 πόντων, 31-43, μετά από 4 πόντους του Βρέλλη, 4 του Ρομποτή και 3 του Κοτσόλη. Τους ερυθρόλευκους κράτησε ζωντανούς στην τρίτη περίοδο ο Χιμντάν, πετυχαίνοντας τους 4 από τους 10 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 31-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο  το Black Mamba έκανε μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, ωστόσο οι Griffins διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες τους Κιαχόπουλο (6π), Βρέλλη (4π) και Ρομποτή (3π), επικράτησαν με 47-58. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Χιμντάν (7π), Μπολοτάκης (4π) και Μαρίτσας (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 15/48 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 2/4 βολές, 19/61 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Πολυτιμότερος του Black Mamba ο Χιμντάν με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 8/15 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος των Griffins ο Κοτσόλης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 28 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Black Mamba (Μπασδάνης): Λιανός 6, Λουκόπουλος 5 (1), Χιμντάν 17, Μαρίτσας 3 (1),  Μπολοτάκης 14, Κουτετές 2

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 11, Χρόνης, Ζυγούνας 5 (1), Κιαχόπουλος 6 (2), Τσάκαλης 7 (1), Ρομποτής 16 (2), Βρέλλης 13

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Griffins, όσο και το εξαιρετικό κλίμα του παιχνιδιού!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Ηλία Χρόνη, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!