27/09/2019
Black Mamba 16 17 18 15 - 66 -
Kasonic Beers 10 19 11 7 - 47 -

Κορυφή με συγκάτοικο το Black Mamba!

Το 2/2 στον 21ο όμιλο του Basketaki Cup έκανε χθες το βράδυ στον Κολωνό το Black Mamba, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επιβλήθηκε των Kasonic Beers με 66-47 στο κλειστό του Κολωνού, παραμένοντας στην κορυφή παρέα με την Sparta.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Black Mamba στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Χρυσάνη, 4 του Χιμντάν και τριποντάκι του Λουκόπουλου, προηγήθηκε με 12-3, 3:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6, 16-10, με τους Καρακωνσταντή (5π), Γιώργο Ζυγούρη (3π) και Σιαμόπουλο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Ίδια η εικόνα του ματς και στην δεύτερη περίοδο, με το συγκρότημα του Μπασδάνη να διατηρεί ναι μεν το τιμόνι στα χέρια του, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 33-29, χάρη σε 4 πόντους του Μπολοτάκη, 4 του Λουκόπουλου, τρίποντο του Χρυσάνη και 3 πόντους του Ράδου. Τους Kasonic Beers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 6 νέοι πόντοι του Γιώργου Ζυγούρη, οι 4 του Σελίμη και οι 4 του Κόκκαλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με δράστες τους Μπολοτάκη (7π), Δέδε (6π) και Κωνσταντίνου (3π), έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 51-40. Αν και είχαν αρκετά νεκρά διαστήματα στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «Μπύρες» δεν άφησαν τον αντίπαλο με μεγάλη διαφορά, με τους Σιαμόπουλο (4π), Σπυρίδη (4π) και Γιώργο Ζυγούρη (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 51-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Black Mamba συνέχισε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και έτσι έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 66-47, έπειτα από 5 πόντους του Χιμντάν, 4 του Λουκόπουλου και τρίποντης βόμβας του Ράδου. Για τους Kasonic Beers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Προσηλιάκος και Μιχάλης Ζυγούρης με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 22/48 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 66 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 19 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/15 βολές, 16/50 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Mvp για το Black Mamba ο Θεοδοσίου με 4 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Kasonic Beers ο Σπυρίδης με 5 πόντους, έχοντας ½ βολές και 2/4 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Black Mamba (Μπασδάνης): Θεοδοσίου 4, Λουκόπουλος 11 (2), Κωνσταντίνου 3, Μαρίτσας, Μπολοτάκης 13, Δέδες 10, Ράδος 6 (1), Χιμντάν 11, Χρυσάνης 8 (2)

Kasonic Beers (Κόκκαλης): Καρακωνσταντής 5 (1), Σπυρίδης 5, Κόκκαλης 4, Γκόνης, Ζυγούρης Μ. 2, Ζυγούρης Γ. 11 (1), Σιαμόπουλος 6, Προσηλιάκος 9 (1), Σελίμης 5

Τι μας άρεσε: Τόσο η κυριαρχία του Black Mamba μέσα στο ζωγραφιστό, όσο και το καλό παιχνίδι που έκαναν οι Kasonic Beers για ένα ημίχρονο!