14/11/2019
Uncle Drew 25 10 14 19 - 68 -
Golden Steak Warriors 7 27 12 16 - 62 -

Κορυφή ο Θείος με Μπονάτσο και Ρήγα!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, ο Uncle Drew λύγισε δύσκολα τους Golden Steak Warriors με 68-62, αν και είδε τον αντίπαλο να γυρνάει από το -19, κάνοντας έτσι το 3/3 στον δεύτερο όμιλο της Master League!

Με τον Χρήστο τον Ρήγα να μπαίνει σεληνιασμένος στο ματς με 13(!) πόντους, τον Μπονάτσο να προσθέτει 4 και τον Χριστοδουλόπουλο να εκτελεί από την περιφέρεια, ο Uncle Drew προηγήθηκε με 20-1, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου, κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +18, 25-7. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να αιφνιδιάζονται από την ευστοχία των αντιπάλων στα πρώτα λεπτά και βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση από τους Πλακογιαννάκη (3π), Νίκο και Κωνσταντίνο Μητρόπουλο.

Στην δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά των Golden “Steak” Warriors να στήσουν το δικό τους πάρτι στον Κολωνό, καθώς με 13 πόντους του Νίκου Μητρόπουλου, 8 του Πλακογιαννάκη και 4 του Κωνσταντίνου Μητρόπουλου, έριξαν την διαφορά στον πόντο, 35-34.  Τους κίτρινους κράτησε σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα ο Μπονάτσος, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Uncle Drew να παίρνει αέρα 8 πόντων, 47-39, χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κανδηράκη και 4 πόντους του Καρατζά. Πρόλαβαν να ρίξουν την διαφορά στους 3, 49-46, οι “λευκοί”, με τον Πλακογιαννάκη να σημειώνει ακόμη 4 πόντους και τον Σαράντη να βάζει το πρώτο τριποντάκι για τις “Μπριζόλες”! Σκορ τρίτης περιόδου 49-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπαλατσούρα κατάφερε να πάρει προβάδισμα 4 πόντων, 58-62, 3:00 για το φινάλε, με τον Αντωνόπουλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους και τον Πλακογιαννάκη να προσθέτει 3. Ωστόσο, το φινάλε του αγώνα βάφτηκε στα χρώματα του Uncle Drew και με τους Μπονάτσο (7π), Ρήγα και Καρατζά να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 68-62, τρέχοντας 10-0 σερί στα τελευταία τρία λεπτά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/23 βολές,  14/36 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/25 βολές, 24/58 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp του Uncle Drew ο Μπονάτσος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 5/12 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και 1 τάπα, έκανε 3 λάθη και έκλεψε 1 φορά. Πολυτιμότερος των Golden “Steak” Warriors ο Νίκος Μητρόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές και 7/10 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε άλλα τόσα λάθη.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Καρατζάς 8, Χονδρογιάννης, Βλυσίδης, Κοσμάς 6, Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Μπονάτσος 20 (1), Μαυρονάσιος 3, Κανδηράκης 8 (2), Κουκούλης 2, Ρήγας 18 (4)

Golden “Steak” Warriors (Μπαλατσούρας – Βούλγαρης): Αρμενιάκος 6, Μητρόπουλος Κ. 6, Πλακογιαννάκης 18, Λαμπρόπουλος 2, Νικολαρόπουλος, Σαράντης 3 (1), Αντωνόπουλος 8, Χατζηγιάννης 4, Μητρόπουλος Ν. 15

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό come back των Warriors από το -19, αλλά και το τρομερό φινάλε του ντέρμπι!