16/01/2024
Δαλάι Κλάμα 19 13 20 8 - 60 -
Pressof BC 21 20 16 16 - 73 -

Συνεχίζει στην κορυφή η Pressof!

Η Pressof, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα κρίσιμα σημεία, πήρε την νίκη με σκορ 60-73, απέναντι στους πολύ Δαλάι Κλάμα.

Πολύ δυνατά στην αναμέτρηση ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και βγάζοντας μερικές όμορφες συνεργασίες. Η Pressof ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή, αλλά η Δαλάι Κλάμα έβρισκε τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-21.

Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, όμως η είσοδος του Παραρά στο ματς άλλαξε τα δεδομένα. Ο παίκτης της Pressof ήταν εξαιρετικός και με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων στην ομάδα του, με τη λήξη του δεκαλέπτου (32-41).

Στην τρίτη περίοδο οι Pressof μπήκε με σκοπό να καθαρίσει το ματς και προηγήθηκε 39-56, παίζοντας το μπάσκετ που μας έχει συνηθίσει όλη τη χρονιά. Η Δαλάι Κλάμα όμως δεν τα παράτησε και με σερί 12-0 με τέσσερα τρίποντα μείωσε την διαφορά στους πέντε πόντους (51-56). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 52-57.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις, καθώς κατέβηκαν με αρκετές απουσίες. Ο Αντώνης Σωτηράκης ήταν συγκινητικός για την Δαλάι Κλάμα, όμως ένας παίκτης δεν φτάνει να κερδίσει μία τόσο καλή ομάδα όπως η Pressof. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 60-73.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παραράς με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Σωτηράκης με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/30 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 10/16 βολές, 31 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/41 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 12/17 βολές, 44 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 6 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μπέης 8, Τζιγκουνάκης 1, Νικηταράς 6, Σωτηράκης Αντ. 30, Γιαννούκας 3, Νικολής, Σωτηράκης Ευαγ. 10, Σταυρόπουλος, Μπαλατσός 2.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 9, Παπαθανασίου, Μπαλάσκας 2, Τσορτός 5, Νομικός 12, Κοροπούλης 5, Βρεττός 4, Καραντζιάς 3, Παραράς 25, Κοντάκος 4, Λαδόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας της Pressof στα κρίσιμα.