19/12/2023
Young Ballers BC 15 10 12 19 - 56 -
Nea Tripodokratia 14 9 20 22 - 65 -

Χριστούγεννα στην κορυφή η Nea Tripodokratia!

Το βράδυ της Τρίτης 19 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, στο ντέρμπι του δεύτερου ομίλου της Evolution και σε ένα πολύ δυνατό, γρήγορο και physical παιχνίδι, η Nea Tripodokratia έβαλε τις βάσεις στο τρίτο δεκάλεπτο και με εξαιρετικούς τους Μπίτσο – Αμανατίδη, πήρε δίκαια την νίκη με 56-65, που την κράτησε μόνη πρώτη στην κορυφή με ρεκόρ 10 – 1.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε, με μεγάλη ταχύτητα και ένταση από δύο νεανικές ομάδες και τους Young Ballers να έχουν μικρό προβάδισμα με έναν πόντο. Οι Πράσινοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση, με τον Μπάραμπα να ξεχωρίζει με 6 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετικό τον Αμανατίδη με 10 πόντους και τον Μπίτσο να δίνει βοήθειες σε άμυνα και επίθεση με 4,ακολουθούσαν κατά πόδας(15-14).

Οι ομάδες έπαιζαν με την ίδια ένταση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν όμως αρκετά άστοχες με το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά και τους Ballers να κρατούν την πρωτοπορία με 25 – 23. Ο Κολυβάκης με 5 πόντους ήταν μπροστάρης στην επίθεση των Πράσινων, με τον Ανδρεάδη να προσφέρει ένα τρίποντο, ενώ για τη Nea Tripodokratia , Μιχαλόπουλος, Μπίτσος, Πανταζής και Αμανατίδης πέτυχαν από 2 πόντους.

Η Nea Tripodokratia μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην τρίτη περίοδο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τον Μπίτσο να παίρνει από τον χεράκι την ομάδα του με 9 πόντους και τον Μιχαλόπουλο να βάζει τρίποντο και φάουλ, έστειλε τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό. Οι Ballers που δεν είχαν συγκέντρωση και ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, βρήκαν λύσεις στο τελευταίο δίλεπτο με Αργυρόπουλο και τρίποντο του Καραμπάτση, πλησιάζοντας 37 – 43.

Το καλύτερο οι ομάδες το άφησαν για το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Ballers ξανά με πολυφωνία στην επίθεση πάλευαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, με τους Mπλε να έχουν τον Αμανατίδη σε τρομερή κατάσταση με 8 συνεχόμενους πόντους, κρατώντας το υπέρ τους 46-53. Το τρίποντο του Μπάραμπα και οι 5 συνεχόμενοι πόντοι τους Ζορμπάνου έδωσαν τις τελευταίες ελπίδες στους γηπεδούχους, με τον Γιαννίρη με τρίποντο μαχαιριά από την γωνία και τον Μπίτσο με 7 πολύτιμους πόντους να τελειώνουν ουσιαστικά το ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 56 – 65.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αμανατίδης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Μπάραμπας με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Ballers είχαν 13 / 32 δίποντα, 6 / 31 τρίποντα, 12 / 18 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Η Nea Tripodokratia είχε 18 / 30 δίποντα, 5 / 28 τρίποντα, 14 / 25 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 3, Αργυρόπουλος 3, Ζορμπάνος 7, Θεανίδης 5, Καραμπάτσης 6, Κολυβάκης 13(11ρ.), Μπάραμπας 13, Ράπτης, Σακελλαρίου 6.

Nea Tripodokratia (Κουρούμαλος): Αμανατίδης 22(10ρ.), Βασιλάκος 2(7ρ.), Βενέτης, Γιαννίρης 5, Δεντάκης, Κουρούμαλος, Κόλτηρης, Μιχαλόπουλος 6, Μπίτσος 24(7ρ.), Πανταζής 6.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα του παιχνιδιού και η εκπληκτική εμφάνιση των Αμανατίδη – Μπίτσου.