04/11/2019
Transporters 13 8 25 17 - 63 -
Black Panthers 3 13 9 13 - 38 -

Κορυφή με σούπερ δεκάλεπτο οι Transporters!

Οι Μεταφορείς έκαναν στο «δύο στα δύο» στον όγδοο όμιλο της Development 2, αφού ήταν έτσι κι αλλιώς καλύτεροι από τους Black Panthers, όμως στο διάστημα από το 25’ μέχρι το 35’ έπαιξαν εξαιρετικά και με ένα επί μέρους 30-7 «καθάρισαν» τους Πάνθηρες, που έτρεξαν πολύ, αλλά ήταν άστοχοι και δεν μπήκαν στη διεκδίκηση του ματς.

Το πώς θα κυλούσε το παιχνίδι, φάνηκε από την πρώτη περίοδο, όπου οι Τρανσπόρτερς εκμεταλλεύτηκαν το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Σιώτα (11 π.) και πήραν προβάδισμα 10 πόντων στο δεκάλεπτο (13-3), έχοντας από την άλλη τους Panthers να δυσκολεύονται επιθετικά και τους Ζάσπαλη, Τσαβδαρίδη να σκοράρουν απλά για να δώσουν στην ομάδα τους μια μικρή ώθηση.

Τα δεδομένα άλλαξαν λίγο στη δεύτερη περίοδο, με τους «μωβ» να πλησιάζουν σιγά σιγά από τα καλάθια των Ζάσπαλη, Κώστα Καββαδία και Σουβλάκη (19-13 στο 17’), αφού η ομάδα του Βρύση έχασε λίγο τη συγκέντρωσή της και οι Κορώσης, Πιπέρος με το ζόρι κράτησαν την απόσταση στο +5 μέχρι το ημίχρονο (21-16).

Τελείως διαφορετική ήταν η αντιμετώπιση της κατάστασης από τους Transporters στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Χούλη, Σιώτα, Βρύση να ανεβάζουν αρχικά τη διαφορά σε διψήφιο (32-21 στο 24’) και στη συνέχεια να τα δίνουν… όλα, κλείνοντας το 30ο λεπτό στο 46-25, με τους Πιπέρο, Κοψαύτη, Γκέο να σκοράρουν σε κάθε επίθεση, αφήνοντας τους Πάνθηρες στο… κυνήγι!

Η επίθεση των Black δεν βελτιώθηκε στην αρχή της τέταρτης περιόδου και οι Μεταφορείς έφτασαν τη διαφορά στους 34 πόντους από τα σουτ των Σιώτα, Πιπέρου, Κοκόση και Κοψαύτη (62-28 στο 35’), οπότε στο τελευταίο πεντάλεπτο τα πράγματα χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους για να μειώσουν με τους Παυλίδη, Καββαδία και Ρήγα, στο τελικό 63-38, που διατήρησε στην πρώτη θέση του ομίλου τους γηπεδούχους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Σιώτας με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ από τους Πάνθηρες ξεχώρισε ο Ηλίας Τσαβδαρίδης με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι Μεταφορείς είχαν 19/50 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 7/8 βολές, 50 ριμπάουντ (18-32), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα και 10 λάθη, με τους «μωβ» να τελειώνουν το ματς με 13/41 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 9/19 βολές, 45 ριμπάουντ (16-29), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Transporters (Βρύσης): Σιώτας 19 (1), Πιπέρος 15 (2), Κοκόσης 6 (2), Χ. Γκέος 6, Κοψαύτης 5, Βρύσης 4, Κορώσης 3 (1), Χούλης 3, Θεοδωρόπουλος 2

Black Panthers (Κ. Καββαδίας): Κ. Καββαδίας 11, Ζάσπαλης 10 (1), Παυλίδης 7, Τσαβδαρίδης 4, Σουβλάκης 2, Τ. Καββαδίας 2, Ρήγας 1, Κουλούρης 1

Τι μας άρεσε περισσότερο: Αυτά τα δέκα λεπτά, που οι Τρανσπόρτερς «διέλυσαν» την άμυνα των αντιπάλων τους και έκαναν το επί μέρους 30-7!