01/12/2019
West Bombers 21 8 9 6 - 44 -
ThunderDogs 18 16 8 12 - 54 -

«Κουλαριστοί» οι Thunderdogs!

Παίζοντας με τη γνωστή ταχύτητά τους στο πρώτο ημίχρονο και κρατώντας το προβάδισμά τους με λίγο ζόρι στο δεύτερο, οι ελλιπείς Thunderdogs πήραν τη δεύτερη νίκη τους στον τρίτο όμιλο της Master League (2-3), αφού οι West Bombers από την άλλη δεν εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές επιλογές τους και τα τρίποντα του Μπουρμπόν δεν έφτασαν για να ξαναγυρίσει το ματς στο τέλος (1-4 πλέον).

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα του ματς ήταν πολύ καλός και από τις δύο πλευρές, έχοντας για τους Μπόμπερς τους Λογγίτση, Κοντό, Μπουρμπόν, Μουζακίτη και Ρούσσο να σκοράρουν για το 17-11 στο 8ο λεπτό, ενώ οι «Ντογκς» μείωσαν στο 21-18 του δεκαλέπτου με τους Γιακιντζή, Δημακαρέα, Σεφέρη, Παπαγεωργίου και Πίνα.

Δημακαρέας, Γιακιντζής και Πίνας βρήκαν στόχο νωρίς και στη δεύτερη περίοδο για τους Dogs και μαζί με τους Πρισιμτζάκη, Καπαρελιώτη έφεραν την απόσταση στο +8 για τους φιλοξενούμενους (23-31 στο 15’), με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-34 και τους τυπικά γηπεδούχους να δυσκολεύονται επιθετικά, έχοντας μόνο Ρούσσο, Σουλελέ, Μπουρμπόν και Κοντό να βάζουν από ένα δίποντο.

Η εικόνα του ματς άλλαξε λίγο στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού τα ποσοστά έπεσαν γενικά και οι Bombers έφτασαν σταδιακά ένα «κλικ» από την ανατροπή με τα σουτ από Μπουρμπόν, Σουλελέ, Λογγίτση (38-39 στο 29’), όμως το 30ο λεπτό ολοκληρώθηκε στο 38-40 και οι «Σκύλοι» δεν έχασαν το προβάδισμα, παρότι δεν έβαζαν σχεδόν τίποτα!

Αυτό τους βοήθησε ψυχολογικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι Καπαρελιώτης, Πρισιμιτζάκης, Σεφέρης και Δημακαρέας με τα καλάθια που έβαλαν… ξενέρωσαν τους γηπεδούχους, οι οποίοι σε συνδυασμό με την αστοχία τους σε εκείνο το διάστημα έμειναν στο κυνήγι και απλά μείωσαν στο 44-54 με τους Ρούσσο και Κοντό.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κυριάκος Δημακαρέας με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από τους Μπόμπερς ξεχώρισε ο Γιώργος Κοντός με 9 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 10/39 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 12/18 βολές, 56 ριμπάουντ (11-45), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «κιτρινοκόκκινους» να τελειώνουν το ματς με 18/47 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 9/14 βολές, 47 ριμπάουντ (6-41), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη και 3 μπλοκ.

West Bombers (Πισκούλης): Μπουρμπόν 11 (3), Ρούσσος 9, Κοντός 9, Λογγίτσης 9, Σουλελές 4, Μουζακίτης 2, Κωνσταντινίδης, Μπαρδούλης, Επιτροπάκης, Ζαχαρίου

Thunderdogs (Πίνας): Δημακαρέας 12 (1), Καπαρελιώτης 11, Σεφέρης 11, Γιακιντζής 7 (1), Πρισιμιτζάκης 5, Παπαγεωργίου 5, Πίνας 3

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα του πρώτου δεκαλέπτου και η διαχείριση της κατάστασης από τους Ντογκς, οι οποίοι είχαν… μιάμιση αλλαγή κι όμως τα κατάφεραν απέναντι σε μια ομάδα που ήταν πλήρης.