13/05/2022
Remal Madri 11 13 20 16 - 60 -
Reload 13 14 10 20 - 57 -

Κουλιαμπής στο τιμόνι, Κουσιορής καμαρώνει!

Με τον Χριστόφορο Κουσιορή να ανακοινώνει πως ανέβαλε την προεδρία της Remal Madri και τον Στέφανο Κουλιαμπή να πραγματοποιεί ηγετική εμφάνιση, οι Μαδριλένοι κέρδισαν με 60-57 τους Reload στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον δεύτερο όμιλο της Summer Development League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-13 υπέρ των Reload, χάρη σε 7 πόντους του Τρούσα και 4 του Συμεών Βαλόκη. Ο Πολύδωρος με 5 πόντους και οι Κουλιαμπής – Μπουλαξής με ένα τριποντάκι ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Γιάννη Βαλόκη και τρίποντο του Τρούσα, ξέφυγαν στους 9, 16-25, 6:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Παπαϊωάννου πήρε μπρος και με 10 δικούς του πόντους, μείωσε την διαφορά στους 3, 24-27, για λογαριασμό της Remal Madri.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα “Ρεμάλια” ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Κουλιαμπή, 5 του Παπαϊωάννου, τρίποντο του Μπουλαξή και 3 πόντους του Πολύδωρου, πήρε αέρα 7 πόντων, 44-37. Τους Reload κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Καραγκούνη και τα τρίποντα των Τρούσα – Γιάννη Βαλόκη. Σκορ τρίτης περιόδου 44-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Remal Madri άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Μπουλαξή, Κουλιαμπή και Παπαϊωάννου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 60-57. Πάλεψαν για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά οι Συμεών Βαλόκης και Τρούσας, ωστόσο οι 10 και 5 πόντοι που σημείωσαν, αντίστοιχα, δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/21 βολές, 13/37 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/9 βολές, 13/33 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp της Remal Madri ο Κουλιαμπής με 12 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Reload ο Τρούσας με 20 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 2/4 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Remal Madri (Δημητρίου): Δαβιδέλης, Ρηγόπουλος 3, Παπαϊωάννου 17 (2), Μπουλαξής 12 (3), Πολύδωρος 10, Νικάκης 2, Κουλιαμπής 12 (2), Κουσιορής 2, Αποστόλου 2

Reload (Ορέστης): Βαλόκης Σ. 18 (2), Χρόνης, Καραγκούνης 6, Τσουράπης 3, Τρούσας 20 (4), Περιβολάρης Δ. 2, Βαλόκης Γ. 8 (2), Περιβολάρης Κ.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης και το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!