15/05/2023
Blastiakos 18 14 26 13 - 71 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 6 22 10 10 - 48 -

"Κουπάτος" ο Blastiakos!

Την κούπα του πρωταθλητή της Development League κατέκτησε χθες το βράδυ στο Περιστέρι ο Blastiakos, καθώς στον Betsson Final κέρδισε τον Αρισταίο με 71-48, ο οποίος φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο για ένα ημίχρονο!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Blastiakos στον Betsson Final, καθώς με 7 πόντους του Τυροπώλη, 5 του Μόκκα και 4 του Παντελάκη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 18-6! Ο Φιλιππόπουλος και ο Γκορόγιας με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του τελικού, αφού ο Αρισταίος επέστρεψε από το -14 (20-6) και με 8 πόντους του Γιώργου Παούρη, 5 του Τούντα και τρίποντο του Μουλαρογιάννη, πλησίασε στους 3, 31-28. Το σκορ του πρώτου μέρους, 32-28, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Παντελάκης από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα 6 πόντους σημείωσε ο Τροχαλιάς και 5 ο Μόκκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μόκκας πήρε μπρος και με 14 δικούς του πόντους, 6 του Τυροπώλη και τρίποντο του Παντελάκη, έβαλαν την παρέα του Γεροντάκη στο +20, 58-38, αγκαλιάζοντας από νωρίς την κούπα του πρωταθλητή. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Δεμένεγα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Μουλαρογιάννη και το έμμεσο τρίποντο του Βασίλη Παούρη. Σκορ τρίτης περιόδου 58-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Blastiakos είχε τον πλήρη έλεγχο του τελικού και με δράστες στην επίθεση τους Μόκκα, Τροχαλιά, Γεροντάκη και Θεοδωρομανωλάκη, έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του πρωταθλήματος με 71-48! Για τον Αρισταίο στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μπερκέτης, Τούντας, Βασίλης Παούρης και Ψημίτης.

Οι πρωταθλητές τελείωσαν τον τελικό έχοντας 12/22 βολές, 19/40 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/24 βολές, 12/45 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για τον Blastiako ο Παντελάκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 2/4 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 31 (!) ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τον Αρισταίο ο Μήτσικας με 7 ριμπάουντ, ενώ έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Blastiakos (Αυγουλής): Κατοίκος, Παντελάκης 10, Αβαγκιάν, Θεοδωρομανωλάκης 3, Γεροντάκης 3 (1), Μόκκας 26 (4), Σωτηρίου 4, Τροχαλιάς 12, Τυροπώλης 13 (1)

Αρισταίος (Δεμένεγας): Γκίνης 3, Βαλεράς, Γκορόγιας 5, Ψημίτης 2, Παμαγιωταράκος, Μήτσικας, Μπερκέτης 4 (1), Παούρης Β. 8 (1), Μουλαρογιάννης 6 (2), Παούρης Γ. 7 (1), Τούντας 8, Φιλιππόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Ο τρομερός παλμός της εξέδρας!