17/09/2019
Elitήριοι by pinguin.gr 13 17 10 14 - 54 -
Peristeri Nets 13 12 9 17 - 51 -

Κουπεπέ οι Elitήριοι στην πρεμιέρα!

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα των Elitήριων στον 23ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς αν και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Peristeri Nets, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 54-51 και αφιέρωσαν τη νίκη στον χαζομπαμπά Γιώργο Ραβάνη!

Δύο φορές οι Peristeri Nets πήραν αέρα 6 πόντων στο ξεκίνημα της συνάντησης, ωστόσο άλλες τόσες φορές κατάφεραν οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν, διαμορφώνοντας έτσι το 13-13 του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους Elitήριους από 5 πόντους πέτυχαν οι Πατωνίδης – Ανυφαντάκης, ενώ για τους μπλε 7 πόντους σημείωσε ο Περδετζόγλου και ένα τρίποντο έβαλε ο Μπρατσιάκος.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του ματς, με την παρέα του Νίκωνα Κωνσταντινάκου να είναι ελαφρώς καλύτερη και με το γνωστό δίδυμο Πατωνίδη – Ανυφαντάκη να πετυχαίνει ακόμη 8 πόντους και να στέλνουν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 30-25. Τους Περιστεριώτες κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Kalampay με τους 6 πόντους που πέτυχε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Elitήριοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, έφτασαν στο +9, 40-31, κλείνοντας τελικά την περίοδο στο +6, 40-34, χάρη σε 4 πόντους του Κωνσταντινάκου και άλλους τόσους του Ξενόφου. Από κοντά ακολουθούσαν οι μπλε και σε εκείνο το διάστημα τον αντίπαλο, με τον Περδετζόγλου να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια και τους Σιρινίδη, Ντιαρά και Kalampay να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 40-34!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Peristeri Nets κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Kalampay και 5 του Ντιαρά, προηγήθηκαν με 43-44, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, η εμπειρία των Elitήριων «μίλησε» στα τελευταία λεπτά και με δύο τεράστια τρίποντα του Ανυφαντάκη, τον οποίον ακολούθησαν οι Καρδάσης (4π) και Λόζος (3π), έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 54-51!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές, 17/40 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/20 βολές, 16/47 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 21 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Elitήριων ο Ανυφαντάκης με 15 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Peristeri Nets ο Kalambay με 17 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 7/10 δίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Καρδάσης 5, Ξενόφος 6, Πατωνίδης 10, Ρηγόπουλος 4, Κεραμίδας, Τσόκας 4, Λόζος 6, Ανυφαντάκης 15 (3), Κωνσταντινάκος 4

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Κανής, Μπρατσιάκος 5 (1), Γιατζιτζόγλου 3 (1), Στιλπνόπουλος, Πανταζόπουλος, Hoti 2, Σιρινίδης 2, Περδετζόγλου 11 (1), Diara 9, Τρωιάνος 2, Kalambay 17

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Peristeri Nets, αλλά και η ψυχραιμία των Elitήριων στα κρίσιμα σημεία του ματς!