21/03/2022
New World Fix 18 19 12 18 - 67 -
West Kings 15 19 17 23 - 74 -

Κούρασαν τους Fix οι West Kings!

Την 19η νίκη τους στην Elite League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι West Kings, καθώς στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής κέρδισαν τους New World Fix με 67-74, στηριζόμενοι στην ενέργεια που έβγαλαν από το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου μέχρι τη λήξη.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι New World Fix, καθώς με 7 πόντους του Diallo, 5 του Ζωιτού και τρίποντο του Μυλωνά, βρέθηκαν μέχρι και στο +8, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 18-15. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Βήττας και Γεωργούσης με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Λογγίτση, 6 του Diallo και 4 του Ζωιτού, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 37-34! Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι West Kings, με τον Γεωργούση να πετυχαίνει ακόμη 5 πόντους και τους Παναγιωτάκη, Πεζούλα και Φωτόπουλο να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας.

Με ακόμη 6 πόντους του Ζωιτού και 4 του Diallo, με τον ψηλό των Fix να μας χαρίζει ένα τρομερό κάρφωμα, η ομάδα του απόντα Γαλανού προηγούταν με 47-42, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου το συγκρότημα του Μαρφαντά πάτησε γκάζι και με 6 πόντους του Βήττα, 5 του Γεωργούση και 4 του Παναγιωτάκη, πήρε κεφάλι στο σκορ με 49-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι West Kings κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δράστες στην επίθεση τους Παναγιωτάκη, Σταυρούλη, Βήττα και Γεωργούση, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 67-74. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Λογγίτσης, Diallo και Μυλωνάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 23/39 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/11 βολές, 21/45 δίποντα και 8/36 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Diallo με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 9/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 6 τάπες! Betsson mvp των West Kings ο Σταυρούλης με 7 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 13(!) ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

New World Fix (Κιτσαντάς): Λογγίτσης 15, Ντρες, Ζωιτός 18 (1), Τσεκουρλούκης 2, Diallo 20, Κιτσαντάς 3, Μυλωνάς 9 (2)

West Kings (Μαρφαντάς): Παναγιωτάκης 14 (2), Κυρμίζογλου 2, Γεωργούσης 21 (4), Πεζούλας 4, Βήττας 18 (1), Αναστόπουλος, Φωτόπουλος 8, Σταυρούλης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το ωραίο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!