08/04/2023
Τεμπελχανάδες 12 29 15 8 - 64 -
Λεγάμενοι BC 23 21 27 26 - 97 -

"Κούρασαν" τους Τεμπελχανάδες οι Λεγάμενοι!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα απέναντι τους 6 Τεμπελχανάδες, οι Λεγάμενοι πάτησαν γκάζι στην επανάληψη και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-97 για την 25η αγωνιστική και παραμένουν στην δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου της Development League!

Από πολύ νωρίς οι Λεγάμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 12 πόντους του Γκανιάτσα και 9 του Boboric, προηγούνταν με 9-23, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 12-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Απάλλας από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 7 πόντους σημείωσε ο Γκούμας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Τεμπελχανάδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 10 πόντους του Μακαρίτη, 7 του Απάλλα, 6 του Γκούμα και 4 του Καραγεώργου, προσπέρασαν με 37-36! Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 41-44, χάρη σε 9 πόντους του Boboric, δύο τρίποντα του Γκανιάτσα και ένα του Βρεττάκου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χαϊκάλη πάτησε εκ νέου γκάζι και με 7 ακόμη πόντους του Boboric, δύο τρίποντα του Δημουλιά, δύο του Σουλτάτου και 4 πόντους του Λάγιου, ξέφυγε στους 15, 56-71. Δεν μπόρεσε η παρέα του Ανδρικόπουλου να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Απάλλα και τους 5 του Μακαρίτη. Σκορ τρίτης περιόδου 56-71!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι οι Λεγάμενοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-97, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Boboric, Σουλτάτου, Βρεττάκου, Λάγιου, Αγαλόπουλου και Γκανιάτσα. Για τους Τεμπελχανάδες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μακαρίτης, Λέσκος και Απάλλας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 22/50 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/17 βολές, 22/36 δίποντα και 14/34 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Γκούμας με 15 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Λεγάμενων ο Γκανιάτσας με 26 πόντους (triple-double), έχοντας 3/3 βολές, 4/5 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 10 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Λέσκος 2, Γκούμας 15 (1), Απάλλας 17 (1), Ανδρικόπουλος 2, Μακαρίτης 19 (3), Καραγεώργος 9 (1)

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Κατσαρός 2, Χαϊκάλης, Γκανιάτσας 26 (5), Boboric 29 (1), Αγαλόπουλος 5 (1), Βρεττάκος 11 (2), Δημουλιάς 3 (1), Λάγιος 7, Σουλτάτος 14 (4)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!