08/06/2022
Paraliers 11 14 12 13 - 50 -
Hood BC 14 13 27 17 - 71 -

Κούρασε τους Paraliers η Hood!

Το τρίτο της ροζ φύλλο αγώνα πήρε χθες στο ΣΕΦ η Hood, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Summer Master League κέρδισε εύκολα την πεντάδα των Paraliers με 50-71 και θα διεκδικήσει την δεύτερη θέση στο ματς απέναντι στους Gangsters!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης η Hood, καθώς με 7 πόντους του Πετράκου και τριποντάκι του Σαρρή, προηγήθηκε με 11-14. Ο Σεπετάς με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Ηλιόπουλος, Μπραϊμνιώτης και Περσεμάτης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Paraliers, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 11-21, κατάφεραν με 5 πόντους του Ηλιόπουλου και 3 έμμεσο τρίποντο του Μπαϊμνιώτη, να προσπεράσουν με 25-23, 1:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-27, χάρη σε 5 νέους πόντους του Πετράκου, 4 του Ζέγγου και άλλους τόσους του Μακρή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πατσάκα ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με τρία τρίποντα του Σαρρή, 7 πόντους του Πρωτόγερου, 4 του Λαύκα και 4 του Πετράκου, ξέφυγε στους 17, 37-54. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Ηλιόπουλου, τους 4 του Περσεμάτη και τους 3 του Σεπετά. Σκορ τρίτης περιόδου 37-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Χουντιανοί κατέβασαν ταχύτητα και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 50-71, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπέσιου, Ζέγγου, Σαρρή, Πετράκου, Milicevic και Μακρή. Για τους Paraliers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Περσεμάτης, Ηλιόπουλος και Μπραϊμνιώτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 16/40 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 1/2 βολές, 20/43 δίποντα και 10/25 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Paraliers ο Σεπετάς με 11 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Hood ο Πετράκος με 19 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Paraliers (Ηλιόπουλος): Οικονομόπουλος 3, Περσεμάτης 16 (1), Ηλιόπουλος 13 (3), Σεπετάς 11, Μπραϊμνιώτης 7

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 7 (1), Σαρρής 15 (5), Milicevic 2, Λαύκας 8, Μπέσιος 2, Μακρής 6, Ζέγγος 12 (1), Πετράκος 19 (3)

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα των Paraliers στο πρώτο μέρος, όσο και το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο της Hood!