20/10/2020
Kourkoutes BC 17 19 22 12 - 70 -
Collectors 10 11 9 16 - 46 -

Kourkoutes family πράξη δεύτερη!

Δύο στα δύο για τους Kourkoutes στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επιβλήθηκαν άνετα των αγνώριστων Collectors με 70-46 στο κλειστό του Περιστερίου!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Kourkoutes στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Νακόπουλου, 4 του Μανιουδάκη και 3 του Τσάκωνα, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 17-7, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 17-10, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κωστόπουλος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Αγγελομάτης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Collectors βρήκαν τα πατήματά τους και με 5 πόντους του Αγγελομάτη και 4 του Βλαχογεώργη, πλησίασαν στο καλάθι, 20-18, 7:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η ομάδα του Αθανασίου κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με τους Βεϊσάκη (7π), Τρωιάνο (4π), Τσάκωνα (4π) και Νακόπουλο (4π) να πετούν φωτιές, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 36-21!

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πρωταθλητές, αφού με 6 πόντους του Μανιουδάκη, 5 του Τσάκωνα και 5 του Νακόπουλου, ξέφυγαν στους 28, 58-30. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Συλλέκτες, με τον Κωστόπουλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 58-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kourkoutes έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 70-46, έπειτα από 5 πόντους του Βεϊσάκη και 4 του Τρωιάνου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Βλαχογεώργης (11π) και Αγγελομάτης (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/25 βολές, 26/56 δίποντα και 3/27 τρίποντα. Πήραν 67 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/30 βολές, 13/52 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος για τους Kourkoutes ο Τσάκωνας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/15 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Collectors ο Βλαχογεώργης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 βολές, 3/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Kourkoutes (Αθανασίου): Μεγαγιάννης, Δαιμονάκος, Νακόπουλος 16 (1), Σαρακηνός 1, Πλέστης 4, Τσάκωνας 14 (1), Μανιουδάκης 10, Ρόζας 2, Βεϊσάκης 13 (1), Τρωιάνος 10

Collectors (Κλεισούρας): Κυριάκου 4, Λαγός 1, Παπαδόπουλος, Αγγελομάτης 13, Τεπελίδης, Βλαχογεώργης 16 (1), Χαραλαμπόπουλος 4, Κωστόπουλος 6 (1), Καλαμπάκας 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία και ο έλεγχος του αγώνα από τους Kourkoutes, που κατά διαστήματα πρόσφεραν ωραίο θέαμα!