23/12/2019
Kourkoutes BC 12 18 20 14 - 64 -
Athens Deadbeats 8 9 13 14 - 44 -

Κουρκούτες με βλέψεις για κορυφή!

Αφού έκαναν το καθήκον τους οι Κουρκούτες απέναντι στους Athens Deadbeats περιμένουν τους Nets για να μάθουν σε ποια θέση θα τερματίσουν στο 2019. Αφού έπαιξαν 40 λεπτά άμυνα σε όλο το γήπεδο (!!!), κέρδισαν 64-44 με σχετική ευκολία!
Οι Κουρκούτες ξεκίνησαν δυνατά το πρώτο δεκάλεπτο, από την πρώτη κατοχή κέρδισαν το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ. Ο Συρίγος έκανε ότι ήθελε κάτω από το αντίπαλο καλάθι και με 8 πόντους ηταν βαρόμετρο για την ομάδα του. Η πρώτη περίοδος τελείωσε 12-8 με τον Μπότση να κάνει ότι μπορεί για τους Deadbeats.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Deadbeats να πιέζουν, να σκοράρουν αλλά Συρίγος, Βεϊσάκης και Μανιουδάκης έκαναν την δουλειά μπροστά για τους Κουρκούτες, έκαστος με τέσσερις. Double score στην δεύτερη περίοδο με 18-9, με σκορ ημιχρόνου 30-17! Αξιοσημείωτο ότι η περίοδος τελείωσε με ένα 14-4 μέσα σε 3'40, απόρροια της πιεστικης άμυνας των γηπεδούχων.
Τρίτο δεκάλεπτο και με την άμυνα να τσακίζει κόκαλα οι Κουρκούτες από το 3’05” έως το 4′ λεπτό σκόραραν 7 πόντους. Ο Συρίγος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο (6) μαζί με τον Βασιλόπουλο που σκόραρε τέσσερις πόντους, εκ των οποίων οι δύο σε νεκρό χρόνο, για να γράψει το 50-30 σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Από τους Deadbeats ο Μουστάκας (5) ήταν πρώτος τους σκόρερ.
Η τέταρτη περίοδος ηταν διαδικαστικού χαρακτήρα, οι Κουρκούτες συνέχισαν την πίεση σε όλο το γήπεδο αλλά δεν ήταν τόσο αποτελεσματικοί. Επίσης χαλάρωσαν και επιθετικά για να κλείσουν το δεκάλεπτο 14-14 και το τελικό Ν γράφει 64-44. Πλέστης και Βεϊσάκης πήραν σκυτάλη στο σκοράρισμα γαι τους μαύρους”, Θεοδώρου με 6 για τους “κόκκινους”.
Mvp για τους Kourkoutes ο Μάρκος Συρίγος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/9 βολές και 9/16 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε και 2 λαθη. Πολυτιμότερος των Deadbeats ο Μπότσης με 10 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 2/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 17 (!!!) ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.
Οι γηπεδούχοι και νικητές ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 9/23 βολές, 26/61 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 15/42 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, υπέπεσαν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.
Kourkoutes  BC(Αθανασίου): Πηξομάτης 3 (1), Κούρτης (6 ριμπ.), Μεγαγιάννης (6 ριμπ.), Βασιλόπουλος 4, Σαρακηνός 5, Τριανταφύλλου, Πλέστης 4 (6 ασ. 4 κλ.), Συρίγος 20, Μανιουδάκης 13, Βεϊσάκης 13 (9 ριμπ.), Δαιμονάκος 2.
Athens Deadbeats (Κωτσαδάμ): Γεωργαλάς 8 (6 ριμπ.), Μανιαδάκης 4 (6 ριμπ.), Μπότσης 10 (1 τρ. 17 ριμπ.), Μουστάκας 7 (1), Κωτσαδάμ 3, Βρεττός, Κοτζιάς 6, Θεοδώρου 6 (8 ριμπ.).
Τι μας άρεσε: Μπορεί να καταντήσαμε κουραστικοί, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων σε παιχνίδι που είναι μπροστά με 20 πόντους ήταν εντυπωσιακή!