17/10/2019
Kourkoutes BC 18 12 17 12 - 59 -
Leontario BC 15 4 26 10 - 55 -

«Κουρκούτικη» πρόκριση!

Οι Kourkoutes μπορεί να τα βρήκαν «σκούρα» απέναντι στο μαχητικό Leontario, όμως με κατάθεση ψυχής στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 59-55 και να προκριθούν στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Kourkoutes να είναι ένα… «κλικ» καλύτεροι και να προηγούνται με 18-15. Ο Τσάκωνας ήταν αυτός που έδωσε πολλές μάχες στο ζωγραφιστό, ενώ οι Σαρακινός, Π. Πλέστης και Μανιουδάκης σκόραραν από μακρινή και μέση απόσταση. Για το Leontario, οι Μ. Δημητρακόπουλος και Σπυρόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Kourkoutes. Η ομάδα του Αθανασίου με άμυνα για σεμινάριο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 12-4, χάρη στους Μανιουδάκη, Τσάκωνα και Νικολόπουλο, «χτίζοντας» διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (30-19). Επιθετικό πρόβλημα παρουσίασε το Leontario, το οποίο στην συγκεκριμένη περίοδο σκόραρε με το… σταγονόμετρο.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Το Leontario προσαρμόστηκε πλήρως στις απαιτήσεις του αγώνα και έστειλε το… πρώτο μήνυμα στους Kourkoutes. Με τον Μ. Δημητρακόπουλο σε «ημιάγρια» κατάσταση και τους Α. Δημητρακόπουλο και Σπυρόπουλο να σκοράρουν όποτε η ομάδα τους είχε ανάγκη, το Leontario μείωσε σε 47-45 στο φινάλε του δεκαλέπτου και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι Kourkoutes μπορεί να ξεκίνησαν δυναμικά το δεκάλεπτο, με τους Μανιουδάκη, Βεϊσάκη και Νικολόπουλο να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως στα τελευταία λεπτά «κόλλησαν» στην επίθεση.

Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε για τους φιλοξενούμενους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Μ. Δημητρακόπουλος ήταν ο κινητήριος μοχλός για το Leontario και με προσωπικά καλάθια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 51-55, 3’ πριν την λήξη. Η εξέλιξη αυτή «ταρακούνησε» για τα καλά τους γηπεδούχους και η απάντηση τους ήταν κάτι παραπάνω από άμεση. Με πίεση και στα 4/4 του γηπέδου και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι Kourkoutes έφεραν «τούμπα» το ματς και με σερί 8-0 πήραν σπουδαία νίκη – πρόκριση με τελικό σκορ 59-55. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν υπερπροσπάθεια, όμως στα τελευταία λεπτά ξέμειναν από δυνάμεις.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Μανιουδάκης με 24 πόντους (8/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/15 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μ. Δημητρακόπουλος με 37 πόντους (4/9 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 8/9 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/47 δίποντα (38,2%), 3/18 τρίποντα (16,7%) και 14/29 βολές (48,3%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/33 δίποντα (27,2%), 8/30 τρίποντα (26,7%) και 13/23 βολές (56,5%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Kourkoutes (Αθανασίου): Πηξομάτης, Μεγαγιάννης, Δαιμονάκος 2, Χ. Πλέστης 3 (1), Σαρακινός 6 (2), Τριανταφύλλου, Π. Πλέστης 6,  Βεϊσάκης 6, Τσάκωνας 9 (14 ριμπ.), Νικολόπουλος 3, Μανιουδάκης 14

Leontario (Μ. Δημητρακόπουλος): Τσιμπούρης, Α. Λαζανάκης 4 (10 ριμπ.), Μ. Δημητρακόπουλος 37 (7), Κορωνάκης 1, Ταβαλιόν, Α. Δημητρακόπουλος 8 (1), Σπυρόπουλος 3, Γ. Λαζανάκης 2

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά και η μυθική εμφάνιση του Μ. Δημητρακόπουλου.