15/03/2023
Kourkoutes BC 20 14 14 15 - 63 -
Γιουγκοπιάστηκα 11 21 11 13 - 56 -

"Κουρκούτικο" φινάλε!

Οι Kourkoutes βγήκαν νικητές στη μάχη με την Γιουγκοπιάστηκα στο Μαζαράκη για την Master League, όντας πιο αποτελεσματικοί και θα πάνε με την καλύτερη ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής.

Με όπλο την αθλητικότητά τους και την επιθετική άμυνά τους, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Τσάκωνα, Δαβιλά και Μανιουδάκη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 20-11. Οι φιλοξενούμενοι που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Κορωνάκου, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με την είσοδο του Σακαρέλου και την αγωνιστική άνοδο του Παπαγεωργίου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 26-26 στα μέσα της περιόδου και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι "κόκκινοι" ωστόσο, με προσωπικές ενέργειες του Νακόπουλου έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 34-32.

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι πλέον, με την "Γιούγκο" να αποδεικνύεται "σκληρό καρύδι" και τους Τσάνταλη και Κορωνάκο να τραβούν το... κουπί στην επίθεση. Η ομάδα του Αθανασίου πάντως κατάφερε να διατηρήσει το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της, χάρη στους εξαιρετικούς Λαδιά και Νακόπουλο. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 48-43.

Οι φιλοξενούμενοι με αιφνιδιασμούς και αιχμή του δόρατος τον Κορωνάκο συνέχισαν να είναι απειλητικοί και να δημιουργούν προβλήματα στους αντιπάλους, όμως η... αντεπίθεσή τους έμεινε στη μέση.  Οι γηπεδούχοι ύστερα από το time out που κάλεσε ο Κώστας Αθανασίου, "ξύπνησαν" από τον... λήθαργο, έπαιξαν καλή άμυνα και με καλάθια των Δαβιλά, Λαδιά και Βεϊσάκη έφτασαν πολύ δύσκολα στη νίκη με 63-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσάκωνας με 19 πόντους (7/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/45 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 14/24 βολές. Μαζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/44 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 12/24 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Kourkoutes (Αθανασίου): Αθανασίου, Βεϊσάκης 4, Δαβιλάς 8, Καντιώτης, Λαδιάς 8, Μανιουδάκης 5, Νακόπουλος 15 (2), Σταθάτος, Τεστέμπασης 5 (1), Τσάκωνας 19

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Κορωνάκος 13, Κύρκος 4, Παπαγεωργίου 9, Πατάγιας 3, Πουριέζης, Σακαρέλος 6 (2), Τσάνταλης 12, Ψαρρός 9

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά όταν η μπάλα "έκαιγε" και η συνολική εικόνα της "Γιούγκο".