08/02/2020
Brazzers 14 20 21 13 - 68 -
Αγανάκτηση 20 12 11 17 - 60 -

Κούρογλου … λαμπρός τους Brazzers οδηγεί!

Με έναν συγκλονιστικό Ορέστη Κούρογλου να σκεπάζει τα καλάθια, οι Brazzers πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην Αγανάκτηση με 68-60, στον αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της Master κατηγορίας.

Ένα τρίποντο του Τσατσάνη και τρία καλάθια από Μ. Βαρθολομαίο Μπέτση και Αμπάζογλου ήταν μια καλή … αρχή στον πολύ όμορφο αγώνα που περιμέναμε και όντως είδαμε στο Athens Sports Hall, με τους Brazzers του αεικίνητου Μ. Βαρθολομαίου να προσπαθούν να κρατηθούν κοντά στο σκορ στο πολύ καλό ξεκίνημα της Αγανάκτησης, του ενεργητικού Σπηλιώπουλου και του ποιοτικού Μπέτση, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-20.

Καλύτερο το ξεκίνημα των Brazzers στη δεύτερη περίοδο, με τον Αμπάζογλου να βγαίνει μπροστά και να συνθέτει ένα αχτύπητο δίδυμο με τον Κούρογλου στο ποστ, με τους γηπεδούχους να μαζεύουν τη διαφορά. Ωραίος ο ρυθμός του αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει με ένα τρίποντο του Καλαποθαράκου από τα 8 μέτρα, με 34-32 υπέρ των Brazzers.

Ο Ρόης και ο Ζαφειράκης δήλωσαν παρόν στην τρίτη περίοδο με δύο τρίποντα έκαστος, με το παιχνίδι να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων Brazzers, με την Αγανάκτηση να προσπαθεί αλλά να μη μπορεί να βρει λύσεις απέναντι στην πολυφωνία των αντιπάλων, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-43.

Ένα κρίσιμο τρίποντο του Αμπάζογλου έφερε τη διαφορά στους έντεκα πόντους (62-51) σε ένα σημείο που φάνηκε ότι η Αγανάκτηση έπαιζε τα ρέστα της για ανατροπή (33′), συνθέτοντας το τέλειο στήριγμα στον συγκινητικό Κούρογλου ο οποίος κυριαρχούσε στη ρακέτα, με το παιχνίδι να οδηγείται στην τελική του μορφή, με το τελικό σκορ να είναι 68-60 υπέρ των Brazzers του Νίκου Βαρθολομαίου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ορέστης Κούρογλου με 22 πόντους, 25 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από πλευράς Αγανάκτησης ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσατσάνης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι Brazzers είχαν 19/45 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 9/15 βολές, 50 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη. Συνολικά η Αγανάκτηση είχε 17/41 δίποντα, 7/36 τρίποντα, 5/9 βολές, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Brazzers(Ν. Βαρθολομαίος): Αμπάζογλου 14 (9 ριμπ), Κατέρης 9, Δαρδαμάνης 3, Βαρθολομαίος Ν. 2, Βαρθολομαίος Μ. 12, Κούρογλου 22 (25 ριμπ), Μακρυωνίτης, Ζαφειράκης 6.

Αγανάκτηση (Σπηλιώπουλος): Μπέτσης 6, Σωτηρόπουλος 2, Καλαποθαράκος 5 (9 ριμπ, 7 ασ), Ρόης 10 (5 ριμπ), Τσατσάνης 1, Σπηλιώπουλος 6, Κονδύλης 5, Τσατσάνης 18 (7 ριμπ), Τσολάκος 7 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η πληθωρική εμφάνιση του Ορέστη Κούρογλου, που μαζί με Αμπάζογλου αποτελούν από τα πιο ποιοτικά δίδυμα ψηλών στην κατηγορία.