55
Hawks 9 18 19 9 - 55 -
Koutchers 15 14 16 14 - 59 -

Κουτσά, στραβά, τα κατάφεραν πάλι!

Σε ένα δυνατό ματς που σε όλη την διάρκειά του ήταν ντέρμπι, οι Koutchers λύγισαν στις λεπτομέρειες τους Hawks με 55-59 για την 13η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League, παραμένοντας σταθερά εντός τετράδας.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Koutchers στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Μπιζιώτη, 4 του Νικολάου και βοήθειες των Μίχου – Σκυφτούλη, προηγήθηκαν με 9-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κουβαράς με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Παπανικόλας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Χατζάκης πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Κουβαρά, κατάφεραν να μειώσουν για λογαριασμό των Hawks την διαφορά στο καλάθι, 27-29. Τους μπλε διατήρησαν σε θέση οδηγού λίγο πριν την ανάπαυλα οι Σκυφτούλης (6π), Ραμόπουλος (3π) και Μπιζιώτης (3π).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα «Γεράκια» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με νέους 8 πόντους του Χατζάκη, 4 του Σαμαρτζή και άλλους 4 του Κουβαρά, πήραν τα ηνία του αγώνα με 46-45. Η τριπλέτα Μουμούρη (6π), Μπιζιώτη (5π) και Σκυφτούλη (4π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση σε εκείνο το διάστημα για τους «Κουτσούς»! Σκορ τρίτης περιόδου 46-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Koutchers έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με τους Ραμόπουλο, Μπιζιώτη και Μίχο να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, οδήγησαν την παρέα τους στην δύσκολη νίκη με 55-59! Δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά να αντέξουν οι Hawks και έτσι τόσο οι 5 πόντοι του Σαμαρτζή, όσο και οι 3 του Κουβαρά δεν έφταναν για το ροζ φύλλο!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/22 βολές, 16/34 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 25 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 17/44 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Hawks ο Κουβαράς με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 6/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη. Κορυφαίος των Koutchers ο Μπιζιώτης με 19 πόντους (double-double), έχοντας ½ βολές, 3/6 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Hawks (Κουβαράς): Παπανικόλας 2, Σαμαρτζής 11 (1), Χατζάκης 19 (2), Κουβαράς 18 (1), Μάργαρης, Μπέλλος 4, Μουζουράκης 1

Koutchers (Κορδαλής): Μουμούρης 6, Κορδαλής, Γιαννάκης, Δοξαστάκης, Νικολάου 4, Κουρλαμπάς, Ραμόπουλος 7 (1), Μπιζιώτης 19 (4), Μίχος 9, Μπαρλιάς, Σκυφτούλης 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!