10/02/2024
AlsoupoLions 9 19 10 16 - 54 -
Mikrokosmos 15 9 9 11 - 44 -

«Κουβάλησε» ο Αντωνόπουλος για τους AlsoupoLions!

Στις πρώτες στιγμές του ματς ο Mikrokosmos έδειξε καλύτερη εικόνα και βρέθηκε μπροστά με 1-9. Οι AlsoupoLions ξεκίνησαν κάπως νευρικά και αυτό φάνηκε στα σουτ τους και γενικά στις επιλογές τους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χτυπήσουν με αιφνιδιασμούς, με τον Τσατσαρώνη να είναι δραστήριος και να κάνει το 4-11. Ο Αντωνόπουλος άρχισε να βρίσκει το χέρι του και μείωσε σε 9-13, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 9-15.

Λεπτό με το λεπτό ο Αντωνόπουλος όλο και ανέβαινε, ενώ ο Λαγόπουλος έδωσε επίσης βοήθεια στο σκοράρισμα, ώστε οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 19-23. Ο Βενιζέλος ανέλαβε δράση στη συνέχεια και σε συνεργασία με τον Αντωνόπουλο έκαναν την ανατροπή (25-23). Ο Βενιζέλος, μάλιστα, ήταν ο παίκτης που με τρίποντη εκτέλεση διαμόρφωσε το 28-24, με το οποίο πήγαν οι ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι AlsoupoLions είχαν πάρει ψυχολογία, η οποία ανέβαινε περισσότερο όσο ο Αντωνόπουλος έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Κάπως έτσι το σκορ έφτασε στο 38-27. Γιαννατζόγλου και Σιδερέας έβγαλαν αντίδραση από την πλευρά των φιλοξενούμενων και μείωσαν στους 5, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 38-33.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν είχε τρόπο να περιορίσει τον Αντωνόπουλο, ο οποίος συνέχισε να «πυροβολεί» από το τρίποντο (44-35). Οι AlsoupoLions κρατούσαν την απόσταση σταθερά από τους 10 πόντους και πάνω και τελικά κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 54-44.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Αντωνόπουλος με 34 πόντους, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Από τον Mikrokosmo Athens ξεχώρισε ο Λευτέρης Περράκης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Οι AlsoupoLions μέτρησαν 5/33 δίποντα, 12/37 τρίποντα, 8/12 βολές, 29 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 14 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 μπλοκ. Ο Mikrokosmos Athens είχε 13/42 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 15/25 βολές, 48 ριμπάουντ, 6 ασίστ, όπως και 6 κλέψιματα, 14 λάθη και 6 μπλοκ.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αντωνόπουλος 34(6ρ.), Αρβανιτίδης, Βενιζέλος 12(3ρ.), Κατσαχνιάς, Λαγόπουλος 3(2ρ.), Μαγκώνης 1(5ρ.), Μαρκέτος, Πανταζής, Τσιφτσής 4(3ρ.)

Mikrokosmos Athens (Περράκης): Γιαννατζόγλου 11(4ρ.), Μπεκιάρης 4(8ρ.), Περράκης 10(13ρ.), Τσατσαρώνης 9(10ρ.), Φρυσάλης 2(3ρ.), Σιδερέας 8(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Η σούπερ εμφάνιση του Αντωνόπουλου.