28/02/2020
Αλκοολικός Αστέρας 10 12 13 12 - 47 -
Pink Panthers 10 11 13 9 - 43 -

Κρατά μόνο την νίκη ο Αλκοολικός Αστέρας!

Ο Αλκοολικός Αστέρας, πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή του εμφάνιση κατάφερε και λύγισε τους Pink Panthers με 47-43 και παρέμεινε στο κυνήγι της απευθείας ανόδου στην Development League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά νευρικά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες δυσκολεύονταν πολύ να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 10-10 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Για τον Αλκοολικό Αστέρα, 4 πόντους έβαλε ο Παυλάκης, ενώ για τους Panthers, 6 πόντους σημείωσε ο Κοντός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Ο Αλκοολικός Αστέρας, με δύο μεγάλα τρίποντα των Αργύρη και Παυλάκη κατάφερε και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 22-21. Για τους «ροζ» ο Φλώρος έκανε σπουδαία πράγματα, σημειώνοντας 7 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους πέντε ηρωικούς Pink Panthers να προσπαθούν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι με νύχια και με δόντια, χάρη στην πολύ καλή παρουσία των Κοντού-Φλώρου. Το τρίτο δεκάλεπτο, έκλεισε στο 35-34 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» με τον Αντωνόπουλο να σημειώνει 4 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Pink Panthers με καλάθια του Λύτρα προσπέρασαν στο σκορ και ανέβασαν την διαφορά τους μέχρι και στους 6 πόντους. Ωστόσο, ένα γκολ φάουλ του Παυλάκη και 3 μεγάλα τρίποντα των Αντωνόπουλου-Παυλάκη- Αργύρη, έβαλαν μπροστά τον Αστέρα, ο οποίος τελικά πήρε την νίκη με 47-43.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σωτήρης Πιτσιλλός με 5 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Κοντός με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/80 εντός πεδιάς, 6/38 τρίποντα και 3/12 βολές. Πήραν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 4 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Pink Panthers είχαν 19/62 εντός πεδιάς, 1/6 τρίποντα και 4/12 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 2 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 τάπες.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Σουρρής 4, Αντωνόπουλος 9, Σαλιαρέλης 2, Αργύρης 9, Τσαμακίδης, Παυλάκης 18, Πιτσιλλός 5.

Pink Panthers (Κοντός): Φλώρος 11, Ντζόγιας 5, Λύτρας 9, Αραμπατζής 2, Κοντός 16.

Τι μας άρεσε: Η ψυχή που έβγαλαν οι 5 Pink Panthers!

Τι δεν μας άρεσε: Η εμφάνιση του Αλκοολικού Αστέρα!