15/03/2022
Souvlakers 19 16 2 8 - 45 -
Hood BC 20 13 8 8 - 49 -

Κρατάει γερά η Hood!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε χθες το βράδυ στα Άνω Λιόσια η Hood, καθώς για την 21η αγωνιστική της Elite League κέρδισε δύσκολα τους Souvlakers με 45-49 και βγήκε εκτός επικίνδυνης ζώνης, παρά το γεγονός πως κατέβηκε με μια πεντάδα!

Αν και μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 0-10, η Hood έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 19-20, με τον Σιφναίο να σκοράρει 9 πόντους και τους Λαύκα, Σαρρή και Πρωτόγερο να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας. Ο Κάρολος Barkshire με 9 πόντους, ο Αγγελόπουλος με δύο τρίποντα και ο Τοκατλίδης με 4 πόντους κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Souvlakers ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με ακόμη 6 πόντους του Κάρολου Barkshire, δύο τρίποντα του Αδάμη και ένα του Αγγελόπουλου, βρέθηκαν στο +5, 35-30, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 35-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σαρρής από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα από 4 πόντους σκόραραν οι Σιφναίος και Πρωτόγερος.

Το σκορ του δευτέρου ημιχρόνου άνοιξε για τους Souvlakers ο Κάρολος Barkshire, κάνοντας το 37-33. Στη συνέχεια της τρίτης περιόδου η ομάδα του Πατσάκα έσφιξε την άμυνά της και με 4 πόντους του Πρωτόγερου, 2 του Λαύκα και 2 του Σιφναίου., έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 37-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η πεντάδα της Hood άντεξε μέχρι το φινάλε και με εύστοχες προσπάθειες των Σιφναίου, Λαύκα, Σαρρή και Milicevic, οι Χουντιανοί πήραν τη νίκη με 45-49. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καρανάτσιος και Αγγελόπουλος με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/3 βολές, 12/35 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 15 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 15/46 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Souvlakers ο Κάρολος Barkshire με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή και 8/12 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Hood ο Λαύκας με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/7 δίποντα. Πήρε 33 (!) ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη με την σειρά του.

Souvlakers (Δάμης): Barkshire E., Δάμης 1, Τοκατλίδης 4, Αδάμης 6 (2), Barkshire K. 17, Αγγελόπουλος 12 (4), Τσιφτσής, Καρανάτσιος 5

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 11, Σαρρής 8 (2), Milicevic 4, Λαύκας 9, Σιφναίος 17 (1)

Τι μας άρεσε: Το πείσμα της Hood στο δεύτερο ημίχρονο!