04/11/2019
Πήγασος 14 13 9 6 - 42 -
Athens 81ers 10 9 7 6 - 32 -

Κρατάει μόνο τη νίκη ο Πήγασος!

Σε ένα παιχνίδι αρκετά αμφίρροπο, ο Πήγασος εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες των Athens 81ers και πήρε τη νίκη με 42-32.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ηλίας Ρόκκας και η ομάδα του, ήθελε να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα μιας και οι 81ers είχαν πολλές απουσίες στους ψηλούς τους. Έτσι, Γιασαφάκης και Κατινάκης πήραν μπρος και οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 14-10 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους «μπλε», 4 πόντους σημείωσε ο Κεφαλάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Γιασαφάκης και Ρουσσάκης σημείωσαν μαζί 11 πόντους και ο Πήγασος αύξησε το προβάδισμα του με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους 8, 27-19. Για το συγκρότημα του Ροβιθάκη, 7 πόντους σημείωσε ο Παρασκευόπουλος, που έπαιζε μόνος του στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και με την παρουσία του Σταφυλαράκη, οι 81ers απέκτησαν δύναμη στη ρακέτα και προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ. Αυτή ήταν όμως η ώρα του Ξυριδάκη, ο οποίος σημείωσε τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του και ο Πήγασος διεύρυνε το προβάδισμα του στους 10, 36-26. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 5 πόντους έβαλε ο Κεφαλάς, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ψώμος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Athens 81ers έκαναν την αντεπίθεση τους και μείωσαν στους 4, 36-32 με τον Σταφυλαράκη να σημειώνει όλους τους πόντους της ομάδας του. Εκεί ο Πήγασος έδειξε ψυχραιμία και με τον Γιασαφάκη να χτυπάει από κοντά ο Πήγασος πήρε τη νίκη με 42-32.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Τάσος Γιασαφάκης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θάνος Σταφυλαράκης με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 17/60 εντός πεδιάς, 1/12 τρίποντα και 7/10 βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές τη μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη, οι Athens 81ers, είχαν 15/59 εντός πεδιάς, 0/10 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 3 τάπες.

Πήγασος(Ρόκκας): Ρουσσάκης 5, Μαγερόπουλος, Καρατζής, Σταυρόπουλος, Κατινάκης 8, Λεγάκης 4, Γιασαφάκης 16, Ξυριδάκης 9

Athens 81ers(Ροβιθάκης): Λάμπρου 2, Παρασκευόπουλος 11, Σταφυλαράκης 4, Κεφαλάς 9, Ψώμος 4, Ροβιθάκης 2

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης και η μεγάλη προσπάθεια των 81ers!

Τι δεν μας άρεσε: Πολλά λάθη εκατέρωθεν!