24/02/2024
Το Τρίτο Φύλο 5 9 14 5 - 33 -
Friends 10 8 9 8 - 35 -

Κρατάνε τη νίκη, ξεχνούν την κακή εμφάνιση οι Friends!

Αμφότερες οι ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά. Ο Τσανικίδης ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες για τους γηπεδούχους, αλλά απέναντι του είχε τους Χρυσοσπάθη και Σακελλαρίδη οι οποίοι είχαν λύσεις για τους Friends (5-7). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Δομήνικου Διαμαντή, ο οποίος διαμόρφωσε το 5-10.

Ο Γκρέμπι άρχισε να παίρνει προσωπικές προσπάθειες και το Τρίτο Φύλο πλησίασε στο 10-12. Γενικά καμία από τις δύο ομάδες δεν ανέβασε την απόδοσή της ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το σκορ παρέμεινε χαμηλό. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Πανάγο (14-14), αλλά Αλέξανδρος Διαμαντής και Σακελλαρίδης πήγαν τους Friends στο ημίχρονο με το προβάδισμα, μιας και ο φωτεινός πίνακας έγραφε 14-18.

Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά μετά την ανάπαυλα εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα, αλλά ο Τσανικίδης με συνεχόμενα δικά του καλάθια έφερε το σκορ και πάλι στην ισοπαλία με 23-23. Σε εκείνο το σημείο οι Friends δεν είχαν «καθαρό» μυαλό, κάτι που επέτρεψε στο Τρίτο Φύλο να πάρει τα ηνία. Ο Παππάς εκτέλεσε για τρεις, βρήκε στόχο και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 28-27.

Οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ και άπαντες καταλάβαιναν πως μέχρι τέλους όλα θα ήταν ανοιχτά. Ο Αλέξανδρος Διαμαντής έδωσε ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του (30-34), αλλά ο Μήτσιου κράτησε ζωντανό το Τρίτο Φύλο καθώς με τρίποντο έκανε το 33-34. Ο Δομήνικος Διαμαντής με μία βολή διαμόρφωσε το 33-35, αλλά στη συνέχεια ο Τσανικίδης κέρδισε φάουλ και είχε την ευκαιρία από τη γραμμή των βολών να στείλει το ματς στην παράταση. Όμως πέταξε στα «σκουπίδια» και τις δύο βολές του και έτσι η τελευταία κόρνα βρήκε νικητές τους Friends με 33-35.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Σακελλαρίδης με 12 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 30 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους ξεχώρισε ο με πόντους,  ριμπάουντ,  ασίστ και κλέψιμο.

Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Γκρέμπι 3(6ρ.), Καστρίνιος 6(8ρ.), Κουτσωνάς, Μήτσιου 5(2ρ.), Πανάγος 2(1ρ.), Παππάς 7(9ρ.), Τσανικίδης 10(4ρ.)

Friends (Ποντίκης): Βλαβιανός, Διαμαντής Α. 6(8ρ.), Διαμαντής Δ. 4(6ρ.), Σακελλαρίδης 12(30ρ.), Σχοινοπλοκάκης, Χρυσοσπάθης 13(17ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.