06/03/2024
Fioretsina Salonica 15 11 14 14 - 56 -
Maccabi Tel Axyn 18 12 3 12 - 45 -

Κρατήθηκαν και πήραν την νίκη οι Fioretsina Salonica!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα και ενέργεια από τις δύο ομάδες. Οι καλύτεροι παίχτες των Fioretsina, Πυδαράκης και Παπαβασιλείου, προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν τους Στυλιανίδη και Τσώνη των Maccabi με ενέργεια και αποφασιστικότητα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Maccabi να προηγούνται με σκορ 15-18, δείχνοντας την ανταγωνιστικότητά τους στο παιχνίδι.

Κατά το δεύτερο δεκάλεπτο, η μάχη στο γήπεδο συνεχίστηκε με την ίδια ένταση. Οι Fioretsina προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν την επιθετική πίεση των Maccabi, με τους Πυδαράκη και Παπαβασιλείου να προσπαθούν να οδηγήσουν την ομάδα τους στην ανατροπή του αποτελέσματος. Ωστόσο, οι Maccabi διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ 26-30.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Fioretsina επέδειξαν σημάδια βελτίωσης και αποφασιστικότητας. Οι Πυδαράκης και Παπαβασιλείου ηγήθηκαν της ομάδας τους σε μια εντυπωσιακή επίθεση, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το αποτέλεσμα υπέρ των Fioretsina. Μετά από ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, οι Fioretsina βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 42-33, αφήνοντας τους Maccabi πίσω.

Κατά το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Fioretsina κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους στο παιχνίδι. Οι Πυδαράκης και Παπαβασιλείου συνέχισαν να είναι κομβικοί παίχτες για την ομάδα τους, ενώ η άμυνά τους ήταν ανίκητη. Παρά τις προσπάθειες των Στυλιανίδη και Τσώνη των Maccabi, οι Fioretsina κατέληξαν νικητές με σκορ 56-45, αποδεικνύοντας τη δύναμη και την αντοχή τους στον αγώνα.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Πυδαράκης ο οποίος πέτυχε 22 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Maccabi είναι ο Στέλιος Στυλιανίδης ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 3 , Μιλκούδης 7 , Χαριτίδης 4 , Καμπίτσης 2 , Τζάμος , Δοξάκης , Παπαβασιλείου 12 (2) , Τετράδης , Ταξιλταρίδης , Πυδαράκης 22 (3) , Νούσιος 4 , Ραμπίδης 2

Maccabi Tel Axyn: Δερμεντζίδης 3 , Κουφός 7 (1) , Καλουπτσόγλου 9 (2) , Βεργίδης 3 (1) , Τσώνης 11 , Γιαννάκης , Στυλιανίδης 12