07/01/2024
Λύκοι 4 17 12 18 - 51 -
Λεγάμενοι BC 8 12 22 13 - 55 -

Κράτησαν οι Λεγάμενοι με... φάρο τον Καμαριωτάκη!

Το σκορ έμεινε χαμηλά.. Οι ενέργειες των παικτών ήταν όμορφες αλλά όχι αποδοτικές, αλλά το τέμπο ήταν γρήγορο και δεν μας άφησε να πάρουμε τα μάτια μας από το παιχνίδι! Καρακώστας από Λύκους και Οικονόμου από Λεγάμενους ήταν ένα μικρό... βήμα καλύτεροι σε απόδοση και έγραψαν το 4-8 πρώτου δεκαλέπτου. Οι αιφνιδιασμοί... πλήγωσαν και τις δύο ομάδες, Ιατρού και "Boboric" έτρεξαν και σκόραραν αμφότεροι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-20 για Λύκους!

Οι μάχες που έδινε ο Καρακώστας σε άμυνα και επίθεση ήταν... μυθικές! Ο Βασίλης ο Σκαμαγκάς συνέχισε να αποδίδει στο ανοιχτό γήπεδο, ο Κατσαρός "μπήκε" στο παιχνίδι με την εμπειρία του και αυτός και οι Λεγάμενοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 33-42 με μπάζερ του Στάντζου! Ήταν σκληρό, καθαρό, μπασκετικό και... αυθεντικό το τελευταίο δεκάλεπτο, με το πάθος να ξεχειλίζει και τους ιστορικούς Λεγάμενους να κρατούν μέχρι τέλους και να παίρνουν την νίκη με σκορ 51-55!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Καμαριωτάκης με 2 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους Λύκους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ιατρού με 12 πόντους, 19 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/51 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 5/14 βολές, 46 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/32 δίποντα, 7/38 τρίποντα, 6/9 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη.

Λύκοι (Ιατρού): Κουρούβανης 6, Κούβελας 15, Νίτσικας 2, Δρόσος, Καχριμάνης 7, Καρακώστας 9, Ιατρού 12 (19 ριμπ.), Φώτος.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Στάντζος 3, Κατσαρός 6, Αγαλόπουλος 5, Βρεττάκος 13, Οικονόμου 8, Δημουλιάς 2, Καμαριωτάκης 2, Σκαμαγκάς 16.

Τί μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!