21/10/2019
Χάνειball 11 12 4 10 - 37 -
Παντοφlakers 4 9 13 14 - 40 -

Κράτησαν τη νίκη οι Παντοφlakers!

Σε ένα ματς που άργησαν να πάρουν μπρος, οι Παντοφlakers έδειξαν χαρακτήρα, έκαναν ανατροπή από το -10 του ημιχρόνου και παρόλο που δεν έμειναν ικανοποιημένοι από την απόδοσή τους, ξεκίνησαν με νίκη στον τέταρτο όμιλο της Development 2, απέναντι στην Χάνειball που είχε το παιχνίδι στα χέρια της, αλλά πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτό της και το άγχος στο φινάλε!

Η αλήθεια είναι ότι το παιχνίδι ξεκίνησε κάπως περίεργα, με τους «παντοφλαίους» να προηγούνται  στο πρώτο λεπτό από τα καλάθια των Γαρυφαλλίδη, Καρκάνη (0-4 στο 1’) και μετά να μην μπορούν να σκοράρουν με τίποτα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους «χανιμπαλαίους» να πάρουν τον έλεγχο και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 11-4 από τα σουτ των Ταβουλαρέα, Γεωργίου, Κ.Κ Χριστόπουλου και Δημητρίου.

Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στη δεύτερη περίοδο, με τους «κίτρινους» να πλησιάζουν στους τρεις πόντους, από εύστοχες βολές των Ζαχαρόγιαννη, Βούλγαρη (11-8 στο 14’), αλλά τους «μαυρόασπρους» να ξυπνάνε στη συνέχεια και με ένα επί μέρους 12-5 από τους Κ.Σ Χριστόπουλο, Δημητρίου, Δημήτρη και Κ.Κ Χριστόπουλο να φτάνουν το σκορ στο 23-13 στο ημίχρονο, έχοντας καλύτερη ψυχολογία.

Όλα αυτά άλλαξαν λοιπόν, αφού η Χάνειball στο τρίτο δεκάλεπτο δεν έβρισκε στόχο για οκτώ λεπτά και οι Γαρυφαλλίδης, Ζαχαρόγιαννης, Πάτσικας, Καρκάνης ανέτρεψαν το σκορ για τους Παντοφlakers (24-24 στο 28’), με τους Γεωργίου, Βασιλείου να δείχνουν ότι οι γηπεδούχοι δεν τα έχουν παρατήσει και να διαμορφώνουν το 27-26 στο 30ο λεπτό.

Το ανέβασμα του Γαρυφαλλίδη και το… ξύπνημα του Τσιώτα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσε κι άλλη ώθηση στους «κίτρινους», που ξαναπήραν το προβάδισμα (30-35 στο 35’) και παρόλο που οι γηπεδούχοι πείσμωσαν να επιστρέψουν με τον Δημητρίου και τους Κωστήδες Χριστόπουλους (37-39 στα 30’’ πριν τη λήξη), η ομάδα του Πλέσσα έμεινε μπροστά (37-40) και είδε το buzzer σουτ για τρεις του Δημητρίου να καταλήγει… ανακουφιστικά εκτός στόχου, για να πάρει την πρώτη της νίκη.

Συνολικά οι «μαυρόασπροι» είχαν 12/42 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 7/13 βολές, 42 ριμπάουντ (6-36), 3 ασίστ, 12 κλεψίματα και 13 λάθη, ενώ οι «κίτρινοι» τελείωσαν το ματς με 13/46 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 8/15 βολές, 50 ριμπάουντ (13-37), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 22 λάθη και 5 μπλοκ.

Χάνειball (Δ. Χριστόπουλος): Δημητρίου 8, Κ.Κ Χριστόπουλος 7 (1), Κ.Σ Χριστόπουλος 6 (1), Ταβουλαρέας 4, Βασιλείου 4, Δ. Χριστόπουλος 2

Παντοφlakers (Πλέσσας): Γαρυφαλλίδης 10, Ζαχαρόγιαννης 10, Βούλγαρης 5 (1), Καρκάνης 5, Τσιώτας 4, Πάτσικας 3 (1), Καριπίδης 2, Πλέσσας 1, Καρπεράκης (13 reb)

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η συγκέντρωση των «χανιμπαλαίων» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και το πείσμα των «παντοφλαίων» στο δεύτερο, με το ματς να κρίνεται στο τέλος, έχοντας μπασκετική ένταση και αγωνία.