25/02/2024
Escapers 17 7 8 12 - 44 -
Optimus Priamus 18 13 9 16 - 56 -

Κράτησε ζωντανή την ελπίδα ο Optimus Priamus!

Το παιχνίδι ξεκίνησε όντας ντέρμπι στις αρχές του. Ο Κοσμάς ήταν κυρίαρχος στην ρακέτα στο πρώτο μισό του δεκάλεπτου, όμως οι Escapers ήταν πίσω με 7 πόντους δυο λεπτα πριν την λήξη του. Εκεί ανέλαβε δράση ο Σιώπκας ο οποίος με ρεσιτάλ μείωσε την διαφορά στον πόντο για το 17-18 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο momentum και προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τους Μάνια και Παπαδάκο να παίρνουν πρωτοβουλίες με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα. Το ημίχρονο έκλεισε στο +7 για τους φιλοξενούμενους( 24-31).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Optimus Priamus συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και προηγούνταν 11 πόντους 5:10 πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Escapers μάζεψαν κάπως την κατάσταση και με τους Γάτο και Κοσμά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -8(32-40).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Escapers δεν παράτησαν το παιχνίδι, κάθε άλλο μάλιστα και με καλή άμυνα ήταν μέσα στο παιχνίδι 6 λεπτά πριν την λήξη(34-44). Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, έβαλαν και τον Ηλιόπουλο στην επιθετική εξίσωση με αποτέλεσμα να μην απειληθούν ιδιαίτερα από τους αντιπάλους τους στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Το αποτέλεσμα ήταν να έρθει αυτή η σημαντική νίκη με 44-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μάνιας με 14 πόντους , 8 πόντους , 1 ασιστ και 2 κλεψίματα.Πολυτιμότερος των Escapers ήταν ο Κοσμάς με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Escapers(Βρακάς): Βρακάς, Γάτος 12, Κασδαναστάσης 3, Κοσμάς 13, Μανούρης 4, Σιώπκας 7, Στρεμιετσνι, Φράγκος 5

Optimus Priamus(Σκουτέρης): Βασιλειάδης, Ηλιόπουλος 13, Καλτσάκας 6, Λοίζος 7, Μάνιας 14, Νομικός, Παπαδάκος 10, Σκουτέρης, Φλώρος, Φουντουλάκης, Χατούνουγκου 6

Τι μας άρεσε: Η σκληρή άμυνα των φιλοξενούμενων σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.