11/03/2023
Singular Logic 11 11 11 19 - 52 -
Golden Boys 11 15 16 15 - 57 -

Κρατούν γερά το αήττητο οι Golden Boys!

Μόνο εύκολη δεν ήταν η αποστολή των Golden Boys απέναντι στην Space Hellas 2, την οποία και κέρδισαν δύσκολα με 52-57 στο κλειστό του Αγίου και έκαναν το 23/23 στον πρώτο όμιλο της D2-League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-11. Από ένα τρίποντο για την Space Hellas 2 σημείωσαν οι Παπακώστας, Καραφώτης και Αναστασόπουλος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ένα τρίποντο είχε ο Χαχάμης και από 2 πόντους οι Κούγιας, Ιορδανίδης, Ποντικός και Μπάστας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ποντικός πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, έδωσε στους Golden Boys προβάδισμα 6 πόντων, 20-26. Το σκορ του πρώτου μέρους, 22-26, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Καραχάλιος με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Αναστασόπουλος.

Με 4 πόντους του Παλιοκώστα και δίποντα των Ιγκνιάτοβιτς - Καραχάλιου, το συγκρότημα του Βεργόγιαννη προσπέρασε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με 30-28. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τα "Χρυσά Αγόρια", αφού με νέους 8 πόντους του Ποντικού και 5 του Χαχάμη, βρέθηκαν στο +9, 33-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Golden Boys άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Ποντικού, Χαχάμη και Ιορδανίδη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 52-57. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η Space Hellas 2 να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο δεν τις έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ιγκνιάτοβιτς, Καραφώτη και Καραχάλιου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/6 βολές, 16/53 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/18 βολές, 20/48 δίποντα και 2/25 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος της Space Hellas 2 ο Καραφώτης με 8 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Golden Boys ο Χαχάμης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 5/10 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Space Hellas 2 (Βεργόγιαννης): Αναστασόπουλος 8 (1), Αράπογλου 2, Ιγκνιάτοβιτς 10, Καραφώτης 8 (2), Καραχάλιος 10, Παλιοκώστας 8, Παπακώστας 6 (1), Σκαρδούτσος

Golden Boys (Χαχάμης): Ιορδανίδης 5, Χαχάμης 16 (1), Κούγιας 6, Λαλιώτης 2, Μπάστας 2, Νικολιδάκης, Ποντικός 26 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες!