27/01/2024
Σκόρπιοι BC 9 13 12 10 - 44 -
Iron Maidan 13 7 12 14 - 46 -

Κρατούσαν το καλό για το... τέλος οι Maidan!

Οι Maidan έκαναν πραγματικά φοβερό ξεκίνημα, με τους Θοδωρή και Αγαμέμνονα Μαλτέζο να παίρνουν τις επιθετικές προσπάθειες της παρέας τους, τον Καρπούζα από την άλλη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ, να κρατά τους Σκόρπιους κοντά και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-13. Ο Παληγιάννης έκανε αισθητή την παρουσία του κοντά στο καλάθι είτε σκοράροντας είτε πασάροντας, με τους Iron Maidan να είναι καλύτεροι στην αρχή της περιόδου αλλά να ακολουθούν με 22-20 σκορ για ημίχρονο, καθώς οι Σκόρπιοι βελτιώθηκαν στη συνέχεια και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά!

Ο Δήμου έβαλε τα σουτ που πήρε και ήταν η... ανάσα των Σκόρπιων, καθώς οι Maidan με τον Παληγιάννη και τους Μακρήδες σε... αποστολή μείωσαν το σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-32 για Σκόρπιους και να φαίνεται ξεκάθαρα πλέον πως το παιχνίδι δε θα είναι για... καρδιακούς! Στην τελευταία περίοδο όμως οι Maidan είπαν την τελευταία λέξη! Με συλλογική προσπάθεια και do or die... λογική ήταν καλύτεροι και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 44-46, σε ένα υπέροχο παιχνίδι!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο... αθόρυβος Νίκος Λημνίδη με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Δήμου με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/44 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 12/14 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/45 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 7/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη.