09/01/2023
Reptors 8 21 12 18 - 59 -
Tsouvalia 11 11 17 17 - 56 -

Κρέτσης για τρεις και οι Rapetors στην τετράδα!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Σπάρτακου οι Rapetors πανηγύρισαν σπουδαία νίκη στο φινάλε απέναντι στα Tsouvalia, χάρη στο clutch τρίποντο του Παναγιώτη Κρέτση πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η ομάδα των αδερφών Κορρέ έφτασε τις 6 νίκες, βρίσκεται εντός τετράδας με τριπλή ισοβαθμία και ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στην φορμαρισμένη Niko Team. Εντός τετράδας παραμένει και η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη που θα μετρήσει τις δυνάμεις απέναντι στους πρωτοπόρους Young Ballers την Πέμπτη στο ASH. Ας τα αφήσουμε όμως αυτά και πάμε να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μην έχουν ακόμη καλό ρυθμό λόγω και της διακοπής των γιορτών. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικά ήταν τα Tsouvalia που σκόραραν με τους Κυριακίδη (3π.), Τσίγκο (2π.), Καλαντζή (2π.) και Καλύβα (2π.), ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Β. Κορρέ (3π.), Παπανικολάου (3π.) και Πατούλια (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέτπτου, 8-11.

Ανατροπή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι Rapetors ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 21-11. Οι Β. Κορρές (5π.) και Παπανικολάου (5π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ οι Σακελλαρόπουλος (7π.) – Κρέτσης (3π.) προστέθηκαν κι εκείνοι στην εξίσωση. Στην αντίπερα όχθη, τα Tsouvalia χτύπησαν κυρίως στο low post με τον έμπειρο Καλαντζή (8π.) να προσθέτει ακόμη 8 πόντους στη συλλογή του. Σκορ ημιχρόνου, 29-22.

Μετά την ανάπαυλα τα Tsouvalia έδειχναν να πατούν καλύτερα, βρίσκοντας λύσεις από τους Ράπτη (6π.), Καλαντζή (6π.), Κυριακίδη (2π.) και Ανδρικόπουλο (2π.). Οι γηπεδούχοι πάντως κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, χάρη στους Β. Κορρέ (7π.) και Κρέτση (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-39.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη και τους Rapetors να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη χάρη στο τρομερό τρίποντο του Παναγιώτη Κρέτση, ο οποίος υπέγραψε την πολύτιμη νίκη της ομάδας του λίγο δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στο τέλος του αγώνα, οι Rapetors είχαν 10/36 δίποντα, 10/31 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Tsouvalia είχαν 16/31 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 12/26 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Κορρές με 22 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καλαντζής με 16 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/5 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Rapetors (Μίχας) : Αντωνόπουλος, Κάππος, Καίσαρης, Κορρές Β. 22 (4), Κορρές Π. 1, Κρέτσης 13 (4), Παπανικολάου 9 (1), Πατούλιας 2, Πατσουράκης 1, Σακελλαρόπουλος 11 (1).

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Ανδρικόπουλος 3, Γεωργίου, Καλαντζής 16, Καλύβας 2, Κυριακίδης 7 (1), Παπαδέας 6, Πετράκης 3 (1), Ράπτης 13 (1), Τσίγκος 6 (1).

Τι μας άρεσε : Οι πολλές εναλλαγές σε προβάδισμα και μομέντουμ.