04/11/2019
Athens Crips 20 11 14 20 - 65 -
Uncle Drew 8 12 20 16 - 56 -

«Κρίπαραν» στο τελευταίο δίλεπτο!!

Οι Athens Crips είδαν τους Uncle Drew να γυρνάνε από το -15 και να τους παίρνουν τον έλεγχο, όμως στα τελευταία δύο λεπτά πείσμωσαν, έβαλαν μεγάλα σουτ και πήραν τη νίκη και επομένως την πρόκριση στους «16» του Basketaki Cup, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τους War Gamers.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έναν… περίεργο ρυθμό, αφού οι «Ντρου» ήταν αυτοί που έκαναν σερί 0-6 στο πρώτο τρίλεπτο και στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου έβαλαν μόνο ένα καλάθι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν μπρος οι «Κριπς» και να με ένα επί μέρους 20-2, από τα σουτ των Γκουγκούση, Σμυρλή, Μαρακάκη, να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 20-8!

Η άμυνα των «κίτρινων» έσφιξε λίγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και τα τρίποντα από Κουκούλη, Κανδηράκη μείωσαν κάπως τη διαφορά (27-20 στο στο 18’), όμως οι «άσπροι» κράτησαν το διψήφιο προβάδισμά τους μέχρι το ημίχρονο, με τους Γιγουρτάκη, Σμυρλή και «Argy» να βρίσκουν στόχο για το 31-20.

Ένα γκολ-φάουλ του Χριστοδουλόπουλου και δύο καλάθια του Παύλου Κουτουζή στην αρχή της τρίτης περιόδου, άλλαξαν την ψυχολογία των Drew (31-27 στο 22’) και παρότι οι Crips απάντησαν με Γκουγκούση, Μαρκαντώνη, Γιγουρτάκη (43-31 στο 26’), ήρθε πάλι η αντίδραση των φιλοξενούμενων και το 30ο λεπτό ολοκληρώθηκε στο 45-40, ξανά από τις προσπάθειες των Παύλου και Βασίλειου.

Τελείως διαφορετική η κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχοι αστοχούσαν και οι Παύλος Κουτουζής, Βλυσσίδης, Κουκούλης «πυροβολούσαν» από την περιφέρεια για τους «Ντρου», γυρνώντας το σκορ στο 49-54 στο 37’, κάτι που όμως… τσίτωσε τους «Κριπς» και με πολύ πάθος στο φινάλε έκαναν άλλη μια ανατροπή, με τον Γκουγκούση να βάζει δύο τρίποντα και τους Γιγουρτάκη, Μαρακάκη, Σμυρλή να σκοράρουν από τη ρακέτα, για να γίνει ένα επί μέρους 16-2, που έδωσε στη «συμμορία» την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου και άφησε εκτός την ομάδα του «Punisher».

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 3 ασίστ, ενώ από τους «Θείους» ξεχώρισε ο Παύλος Κουτουζής με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 21/58 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 14/28 βολές, 55 ριμπάουντ (21-34), 8 ασίστ, 9 κλεψίματα και 13 λάθη, με τους «κίτρινους» να τελειώνουν το ματς με 8/20 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 12/18 βολές, 26 ριμπάουντ (4-22), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 12 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Γκουγκούσης 22 (3), Σμυρλής 16, Γιγουρτάκης 13 (13 reb), Μαρακάκης 8, «Argy» 4, Μαρκαντώνης 2, Λάντζας (11 reb), Κουρκουλής, Παπαδόπουλος, Οικονόμου, Σκαφτούρος

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Π. Κουτουζής 25 (3), Κουκούλης 10 (2), Χριστοδουλόπουλος 9, Κανδηράκης 6 (2), Βλυσσίδης 3 (1), Μπονάτσος 2, Τ. Κουτουζής 1, Σπυρόπουλος, Ρήγας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου αρχικά οι «Ντρου» έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν στα χέρια τους το παιχνίδι, όμως στο τέλος οι «Κριπς» ήταν πολύ αποφασιστικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους να πιστέψουν ότι μπορούν να κερδίσουν!