17/02/2022
Promitheas Oldschool - - - - - 51 -
Patras LakiStars - - - - - 53 -

Κρυπτονίτης του Προμηθέα οι LakiStars

Σε κρυπτονίτη του Promitheas OldSchool έχουν εξελιχθεί οι Patras LakiStars που νίκησαν την ομάδα του Λεονάρδου 2η φορά σε ισάριθμα παιχνίδια. Το ματς ήταν ιδιαίτερα σκληρό με τις 2 ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ. 54-51 ήταν το τελικό σκορ με το οποίο οι Stars σημείωσαν την 2η σερί τους νίκη στην Master League!

Πολύ δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο. Με όρεξη για μπάσκετ και σωστά τρεξίματα οι Stars δημιούργησαν μια διαφορά 5 πόντων (12-17). 5 πόντους είχε ο Καμπάσης και από 3 Σαββόπουλος και Τζελέπης. Στην αντίπερα όχθη, κουπί τράβηξε ο Λαζανάς που πέτυχε 5 πόντους μεν, αλλά ήταν πολύ άστοχος δε.

Ίδια παράσταση με ρόλους αντίθετους ήταν η 2η περίοδος. Ο Προμηθέας αφυπνίστηκε, πάτησε το πόδι στο γκάζι και μετέτρεψε το -5 σε +3. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων των γηπεδούχων ήταν ο Λαζανάς που έφτασε τους 9 πόντους στο ημίχρονο. Σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Τσούδης. Στο τρίποντο του Καμπάση έμειναν οι Stars που αν και αμυντικά ήταν θετικοί, επιθετικά δεν είχαν λύσεις. 15-7 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο +6 έφτασε ο Promitheas OldSchool στην 3η περίοδο, αφού συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο 2ο δεκάλεπτο. Με ορθές άμυνες και οργανωμένες επιθέσεις, η αρμάδα του Λεονάρδου ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα. 5 πόντους πέτυχε ο Γκορτσίλας και σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Λαζανάς. 2 σερί καλάθια είχε για τους Stars ο Μητρόπουλος. 13-10 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την απόσταση των 2 ομάδων στο +6 υπέρ του Προμηθέα, οι Stars είχαν πολύ δύσκολο έργο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όχι όμως ακατόρθωτο. Με πίστη στο πλάνο του coach A., οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν, ώσπου πήραν το προβάδισμα. Σκόραραν 19 πόντους, ενώ δέχθηκαν μόλις 11, με αποτέλεσμα να πάρουν εν τέλει την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. 47-54 ήταν το τελικό σκορ. 5 πόντους πέτυχε ο Αντρέας Μαγγιώρος που ήταν clutch και 4 ο Γιώργος Μαγγιώρος. Για τον Προμηθέα ο Ταπεινός προσπάθησε με 4 πόντους, ενώ ο Λεονάρδος έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα που θα έστελνε το ματς στην παράταση!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Μαγγιώρος που σε 24:15 λεπτά συμμετοχής είχε 5 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-6), 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Ο Σάκης Κλαουδάτος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ (2-8), 3 ασίστ και 3 λάθη σε 37 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η αρμάδα του Λεονάρδου είχε 12/26 δίποντα (46,1%), 4/21 τρίποντα (19%), 7/16 βολές (44%), 51 ριμπάουντ (14-37), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 13 λάθη. Οι Patras LakiStars είχαν 14/36 δίποντα (38,9%), 5/28 τρίποντα (18%), 10/19 βολές (53%), 43 ριμπάουντ (11-32), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη.

Promitheas OldSchool(Λεονάρδος): Γκορτσίλας 7, Κλαουδάτος 14 (10 ριμπ), Λεονάρδος 4, Τσούδης 3 (8 ριμπ), Ταπεινός 9 (11 ριμπ), Μπερτσιάς 2, Λαζανάς 10 (9 ριμπ), Κωνσταντινόπουλος 2.

Patras LakiStars(Αγγελόπουλος): Καμπάσης 14, Κιάφας 5, Κριτζιώτης, Μαγγιώρος Α. 5 (7 ριμπ), Μαγγιώρος Γ. 4, Μαρκόπουλος 6 (7 ριμπ), Μητρόπουλος 10, Σαββόπουλος 3, Τζελέπης 3, Φωστέρης 4 (8 ριμπ).

Key player:O παράγοντας Χ ήταν ο Θοδωρής Φωστέρης που πέτυχε 4 πόντους όταν η μπάλα έκαιγε, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ!

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Ανδρέα Μαγγιώρου που ανακηρύχθηκε Mvp στην 1η του εμφάνιση στον θεσμό!