12/03/2024
West Side B.C 15 14 21 13 - 63 -
Terroristas 7 13 12 12 - 44 -

Τα κρίσιμα ματς έρχονται και οι West Side δεν αστειεύονται!

Οι West Side έχοντας τον έλεγχο από τις αρχές του παιχνιδιού κατάφεραν να ξεπεράσουν εύκολα το εμπόδιο των Terroristas με 63-44 στη προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Development 2 League. Οι γηπεδούχοι τόνισαν στο συγκεκριμένο ματς την αγωνιστική διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες και έδειξαν επίσης πως είναι έτοιμοι για τα κρίσιμα παιχνίδια που ακολουθούν. Αυτή ήταν η 17η νίκη της σεζόν (17-6), με τους Terroristas να υποχωρούν στο 2-22.

Οι West Side ξεκίνησαν πιο συγκεντρωμένα το ματς, με τους Τριανταφυλλίδη και Νικολάου να κάνουν αρκετά πράγματα επιθετικά, ενώ ο Στέφος προσέφερε αμυντικά με τα κλεψίματά του, ώστε το σκορ να φτάσει στο 9-3. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ, αλλά ο Κονοφάος έβαλε τέλος στην αδράνεια (9-5). Η διψήφια διαφορά δεν άργησε να έρθει (15-5), αλλά τελικά ο Ιωάννης Τσιαούσης την έριξε σε μονοψήφιο πάλι για το 15-7.

Ο Λίτινας πήρε σουτ, ενώ και ο Μπίρης έφερε πόντους και έτσι οι Terroristas μείωσαν σε 19-14. Ωστόσο οι West Side συνέχισαν δυναμικά το παιχνίδι και με τους Μπελεχάκη-Αδελφόπουλο πήγαν ξανά στο +10(24-14). Ο Νικολάου αύξησε την απόσταση με σερί δικά του καλάθια (29-17), αλλά το ημίχρονο έκλεισε με το τρίποντο του Μπουγά, ο οποίος διαμόρφωσε το 29-20.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν έριξαν ρυθμό, αλλά μπήκαν με φόρα στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα απανωτά λάθη των Terroristas, όπως και οι συνεχόμενοι αιφνιδιασμοί των West Side επέτρεψαν στους γηπεδούχους να φτιάξουν ένα σερί 8-0 και να φέρουν το σκορ στο 37-20. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους, οι οποίοι απομακρύνθηκαν ακόμα και στο +21(50-29). Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 50-32.

Με την εικόνα που είχαν παρουσιάσει μέχρι εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες ήταν απίθανο να συμβεί κάτι το ανατρεπτικό στο παιχνίδι.  Ο Ιωάννης Τσιαούσης πήρε περισσότερες προσπάθειες στα τελευταία λεπτά, ενώ οι West Side από τη πλευρά τους απλώς έκαναν μία διαχείριση. Το τελικό σκορ έγραψε 63-44 και αυτό ήταν το αποτέλεσμα που έφερε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα στους West Side.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χάρης Ρηγόπουλος με 11 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ. Από τους Terroristas ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Λίτινας με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

West Side (Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος 4(7ρ.), Αθανασιάδης 3(7ρ.), Γαλανόπουλος, Μπελεχάκης 12(3ρ.), Νικολάου 19(2ρ.), Παντρευτάκης, Ρηγόπουλος 11(8ρ.), Στέφος 7(5ρ.), Τριανταφυλλίδης 7(6ρ.)

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης, Κονοφάος 4(2ρ.), Λίτινας 14(7ρ.), Μπίρης 6(11ρ.), Μπουγάς 3(1ρ.), Τσιαούσης Ι. 12(6ρ.), Τσιαούσης Θ. 5(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχική εμφάνιση των West Side!