22/12/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 15 11 12 14 - 52 -
Aladalon 11 15 19 14 - 59 -

Κρισιμότατο παιχνίδι, νίκη οι Aladalon!

Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, η αναμέτρηση ανάμεσα στους Elitήριους και τους Aladalon φάνταζε και ήταν ντέρμπι, με τους δεύτερους να επικρατούν με 52-59.

Χαμηλό το τέμπο και πολύ... σύστημα είχαμε ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Λαμπρόπουλο να εκτελεί από μέση απόσταση και να σιγοντάρει τον Κωνσταντινάκο για το 15-11 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος, με τους Aladalon να πληρώνουν την βιασύνη τους στο επιθετικό μισό.

Καλό διάστημα από τη παρέα του Αθανασάκου, με τον Μελανοφρύδη να πιάνει δουλειά, τον Μαχαίρα να ακολουθεί σε απόδοση και σκορ, με τους Elitήριους να το ισορροπούν ξανά και το αμφίρροπο αυτό μέχρι στιγμής παιχνίδι να κλείνει στο 26-26 για ημίχρονο.

Δεν κατάφερε κάποια ομάδα να ξεχωρίσει στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, μέχρι ο Μελανοφρύδης εκτελέσει για τρεις και παρασύρει τους Μαχαίρα και Βαγγέλη, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά την ομάδων των Aladalon με σκορ 38-45.

Με τη διαφορά να μην είναι μεγάλη και το παιχνίδι να κρέμεται από μια... κλωστή, οι σωστές επιλογές των φιλοξενούμενων και κάποιες καλές άμυνες σε κρίσιμες επιθέσεις των Elitήριων, έφεραν το ροζ φύλλο αγώνος στα χέρια του Αθανασάκου, με το τελικό σκορ να είναι το 52-59.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Περικλής Μελανοφρύδης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κόψιμο. Από Elitήριους ξεχώρισε ο Νίκωνας Κωνσταντινάκος με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 7 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/47 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 10/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 22 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/48 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 6/18 βολές, 40 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 15 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ξενόφος 7, Μαργωμένος 8, Κωνσταντινάκος 10, Λαμπρόπουλος 6, Αγιούμπ 7, Καρδάσης 2, Πατωνίδης 12, Τσόκας.

Aladalon (Αθανασάκος): Μαρκοπουλιώτης 9, Βαγγέλης 3, Λίτσας 4, Αθανασάκος, Μαχαίρας 13, Μελανοφρύδης 11, Μένεγας, Μιχαηλίδης 19.

Τί μας άρεσε : Δυνατές φάσεις, όμορφο παιχνίδι, αμφίρροπο μέχρι τέλους!