01/11/2019
Hoopers BC 16 18 11 19 - 64 -
Παντοφlakers 12 18 9 22 - 61 -

Κρύο αίμα οι Enersizers!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Enersize, οι Enersizers υποδέχτηκαν τους Παντοφlakers. Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ για τον τέταρτο όμιλο της Development 2 League, οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Ματθαίο(15π.) και Λιβιτσάνο (15π.) επικράτησαν με δυσκολία του μαχητικού συγκροτήματος των Ζαχαρογιάννη(25π.) και Καρκάνη(13π.) που το πάλεψε μέχρι τέλους. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 64-61, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης, με τους Enersizers να έχουν πλέον το 2/2.

Δυναμικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο με τον Ματθαίο να ανοίγει το σκορ για τους Enersizers, και τον Ζαχαρογιάννη να δίνει την απάντηση στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Πολύ κοντά στο σκορ κρατήθηκαν οι δύο πλευρές, με τον Ζαχαρογιάννη(8π.) να πρωταγωνιστεί για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι με οκτώ σερί πόντους από Ματθαίο(4π.) και Γεωργόπουλο(4π.) πήραν το προβάδισμα στο τέταρτο λεπτό, γράφοντας το 13-6, αλλά Καρπεράκης, Ζαχαρογιάννης και Γαρυφαλλίδης μίλησαν στο τελευταίο ενάμιση λεπτό διαμορφώνοντας το επιμέρους σκορ 16-12.

Εντυπωσιακό εμφανίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Παντοφlakers να πλησιάζουν στον πόντο στα πρώτα δύο λεπτά με καλάθια του Ζαχαρογιάννη και Γαρυφαλλίδη. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα, ενώ η ισοφάριση ήρθε τρία λεπτά πριν το ημίχρονο για το 26-26. Ο Λιβιτσάνος ανέλαβε την επίθεση για τους Enersizers με έξι προσωπικούς πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσαν οι Ματθαίος και Γαβαλάς. Στον αντίποδα για τους Παντοφlakers, Γαρυφαλλάκης και Καρκάνης έγραψαν τέσσερις πόντους στο σύνολο στα τελευταία δύο λεπτά. Σκορ πρώτου ημιχρόνου 34-30.

Στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου οι Παντοφlakers με τέσσερις σερί πόντους από Πλέσσα και Καρυπίδη, έγραψαν την ισοφάριση για το 34-34, αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με τους Λιαράκο(4π.) και Μπίθα(2π.) για το 41-34. Ο Ζαχαρογιάννης με τέσσερις σερί πόντους έδωσε το παρόν για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Λιαράκος στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, εκτέλεσε την αντίπαλη άμυνα από το ζωγραφιστό με τέσσερις ακόμη πόντους και έκλεισε την περίοδο με σκορ 45-39.

Η τελευταία περίοδος, που ήταν και η πιο παραγωγική για τους φιλοξενούμενους, βρήκε τους Παντοφlakers να μειώνουν στους δύο την διαφορά με τα τρίποντα των Καρκάνη και Πατσίκα στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Οι Enersizers ξέφυγαν στο +10 με επτά σερί πόντους από Λιβιτσάνο(2π.), Ματθαίο(2π.) και το τρίποντο του Κατσάφαρου, αλλά λίγο πριν την λήξη οι εκπλητικοί Καρκάνης(με δύο τρίποντα) και Ζαχαρογιάννης(με ένα τρίποντο) έγραψαν το 59-58. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχραιμία εκεί που έπρεπε και με εύστοχες στα τελευταία δευτερόλεπτα από τον Γεωργόπουλο, υπέγραψαν την νίκη τους με τελικό σκορ 64-61.

Στο τέλος του αγώνα οι Enersizers είχαν 24/50 δίποντα(48%), 1/14 τρίποντα(7,1%) και 13/23 βολές(56,5%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, πραγματοποίησαν 7 κλεψίματα ενώ έκαναν 8 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Παντοφlakers είχαν 16/46 δίποντα(34,7%), 8/24 τρίποντα(33,3%) και 5/8 βολές (62,5%). Αντίστοιχα πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ και έκαναν 3 κλεψίματα και 14 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Γιάννης Ζαχαρογιάννης με 25 πόντους, έχοντας 7/9 δίποντα(64,2%), 3/8 τρίποντα(37,5%) και 2/4 βολές(50%) ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Χρήστος Λιαράκος με 15 πόντους έχοντας 7/10 δίποντα (70%) και 1/1 βολές(100%) ενώ παράλληλα έγραψε 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Εnersizers(Τσεκούρας- Κατσάφαρος): Τσεκούρας, Λιόκας, Λιαράκος 15, Γεωργόπουλος 11, Μπίθας 2, Ματθαίος 15, Κατσάφαρος 3(1), Λιβιτσάνος 15, Γαβαλάς 3

Παντοφlakers(Πλέσσας): Ζαχαρογιάννης 25(3), Πλέσσας 2, Λέκκας, Μπενετάτος 3(1), Καρκάνης 13(3), Καριπίδης 2, Πατσίκας 3(1), Γαρυφαλλίδης 11, Καρπεράκης 2

Τι μας άρεσε: Kαι οι δύο ομάδες απέδειξαν ότι θα είναι από τις δυνατές ομάδες της κατηγορίας, ενώ εντύπωση προκάλεσε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.