20/12/2023
ReTirees 9 17 16 11 - 53 -
Στιφάδο Bulls 16 16 15 15 - 62 -

Ξανά στην κορυφή οι Στιφάδο!

Στην κορυφή της Elite League by Betsson ανέβηκαν μετά από καιρό οι Στιφάδο Bulls, παρέα με τον Αντίλαλο, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς ReTirees με 53-62 στο Athens Sports Hall!

Οι Στιφάδο Bulls ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 6 πόντους του Παλτόγλου, 4 του Πρόκου, 3 του Καττή και 3 του Ζευκιλή, προηγήθηκαν με 4-15, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Αντωνόπουλος, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Γιαμαίος και 2 ο Τσιρίδης.

Στη δεύτερη περίοδο οι ReTirees βρήκαν τα πατήματά τους και με τους Αντωνόπουλο, Τζάνο και Τσιρίδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 22-21, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι "Ταύροι" πάτησαν γκάζι και με 6 πόντους του Ζευκιλή, 4 του Πρόκου και τρίποντα των Αναστόπουλου - Πανταζή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 26-32!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Πανταζή και 4 του Τσελεμπή, το συγκρότημα του Χατζή βρέθηκε για πρώτη φορά στο +12, 26-38. Ωστόσο, η ομάδα του Κουσούλη δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 10 συνεχόμενους πόντους του Γιαμαίου και 4 του Παντελή, πλησίασε στους 5, 42-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι νταμπλούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Πρόκο, Αναστόπουλο, Ζευκιλή και Παλτόγλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-62. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι "Συνταξιούχοι" να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Γιαμαίου και Προσελέντη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 16/35 δίποντα και 5/32 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/15 βολές, 18/40 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Γιαμαίος με 23 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 4/7 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Στιφάδο Bulls ο Ζευκιλής με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Παντελής 4, Τσιρίδης 6, Γιαμαίος 23 (4), Αντωνόπουλος 6, Τζάνος 6, Προσελέντης 8 (1)

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Πρόκος 13 (1), Καττής 9, Τσελεμπής 4, Αναστόπουλος 5 (1), Παλτόγλου 10 (1), Πανταζής 8 (2), Ζευκιλής 13

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Στιφάδο, όσο και η μαχητικότητα των ReTirees!