11/11/2019
Bad Boys 8 10 2 5 - 25 -
Hustlers 10 9 8 11 - 38 -

Ξανά οι Hustlers !

Για την τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development II League οι Bad Boys φιλοξένησαν στο Seven Sports Club τους Hustlers με τις ομάδες να βρίσκονται ισόβαθμες έχοντας από μία νίκη  και μία ήττα ως τώρα στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, με τον Αλτιπαρμάκη να εκπυρσοκροτεί δύο φορές από τα 6.75 όσο από την άλλη ο Σαντοριναίος με 5π. κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται εν τέλει στο τέλος με δύο βολές του Παντελεάκη (8-10).

Οι “μαύροι” με καλάθι του Αναγνωστόπουλου και βόμβα τριών πόντων του Παντελεάκη αποσπάστηκαν στο +7(8-15) ωστόσο οι γηπεδούχοι αναδιοργανώθηκαν και με σερί 8-0 με δράστες τους Δούρβαρη, Σαπέρα και τον Ψαρούλη προσπέρασαν με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται όπως κι η πρώτη περίοδος, με δύο ακόμα βολές του Παντελεάκη & ισχνό προβάδισμα για τους Hustlers (18-19).

Μετά την ανάπαυλα τα “κακά παιδιά” έπαθαν vertigo  μένοντας χωρίς σκορ για εννιά λεπτά , κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι τους και με τρείς πόντους του Γρίβα και πέντε του Καρακατσάνη πήγαν στο +9 για να μειώσει ο Σαπέρας ολοκληρώνοντας την Τρίτη περίοδο (20-27)

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης οι “καταφερτζήδες” αποσπάστηκαν αρχικά στο +13 με μια ακόμα τρίποντη ρουκέτα του Παντελεάκη, ο Β. Ευστράτογλου αντέδρασε ανταποδίδοντας με τον ίδιο τρόπο και δύο βολές κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (25-33) αλλά οι Bad Boys ξέμειναν από βενζίνη και οι αντίπαλοι τους έφτασαν δίκαια στο τελικό 25-38 σφραγίζοντας την δεύτερη τους επικράτηση τόσο στο πρωτάθλημα όσο και επί των “λευκών” έχοντας προηγηθεί κι η αντίστοιχη στο κύπελλο.

Η ομαδική στατιστική αντικατοπτρίζει την εικόνα των ομάδων στο παρκέ, που σούταραν περίπου με τα ίδια συνολικά ποσοστά (19%) , με τους νικητές να υπερέχουν στα σουτ από την περίμετρο (24-13%),στις βολές (64-50%),στους αιθέρες (49-38 ριμπάουντ), δημιουργώντας λίγο καλύτερα (6-5 τελικές πάσες), κλέβοντας και λίγο παραπάνω μπάλες (7-4) και συνεπακόλουθα έχοντας λιγότερα λάθη (9-14)

Mvp τους ο center/forward ο “διπλός” Γιάννης Αλτιπαρμάκης (10π,17ρ,1κλ,1λ) ενώ διακρίθηκε κι ο forward Αλέξανδρος Παντελεάκης (10π,9ρ,1κλ,1λ). Πολυτιμότερος για τα “κακά παιδιά” ο Γιάννης Σαντοριναίος (5π,4ρ,2ασ,2κλ,1λ) ενώ καλή εικόνα είχε κι ο σέντερ Σωτήρης Σαπέρας (8π,12ρ,2κοψ και 4 λ.)

Bad Boys (Ευστράτογλου Γ.): Δούρβαρης 2, Ψαρούλης 2(6ρ,2ασ), Ευστράτογλου Γ.(2), Ευστράτογλου Β. 5, Βελλίας, Δούρβαρης 7, Σαντοριναίος 5(1), Σαπέρας 8, Σκόνδρας

Hustlers(Αλτιπαρμάκης): Κόπελος ,Σκουφής 2(6ρ,2ασ,4κλ,1κοψ), Αντωνάδος, Αλτιπαρμάκης 10(2), Αναγνωστόπουλος 2, Καρακατσάνης 9(1τρ, 2ασ), Γρίβας 7, Παντελεάκης 10 (2)

Τι μας άρεσε :  Το καλό κλίμα και το ήθος και των δύο ομάδων, και το εντυπωσιακό στοπ του Σκουφή

Τι δεν μας άρεσε: Φτωχή δημιουργία, πενιχρά ποσοστά στο μακρινό σουτ, αργός ρυθμός και σίγουρα το δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων.