11/02/2023
Powerpuff Boys 10 8 12 10 - 40 -
Saint Pauli 11 17 11 9 - 48 -

Ξαναβρίσκουν ρυθμό οι Saint Pauli!

Σταθερά σε τροχιά playoff βρίσκονται οι Saint Pauli στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς κέρδισαν με 40-48 τους Powerpuff Boys στο κλειστό του Αγίου Νικολάου στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Saint Pauli να προηγούνται με 10-11, έπειτα από 6 πόντους του Λεμονίδη και τρίποντο του Τζαβάρα. Ο Αθανασόπουλος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς πέτυχε τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Καραμπά κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με δύο τρίποντα του Πιτένη και ένα του Στεργιόπουλου, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 16-28. Το σκορ του πρώτου μέρους, 18-28, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Powerpuff Boys ο Παπαϊωάννου, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε Διάκου και ένα δίποντο ο Σαμοΐλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι βρήκαν ρυθμό και με 5 πόντους Διάκου, 4 του Σαμοΐλη και τρίποντο του Σταμπουλτζίδη, πλησίασαν απειλητικά στους 4, 26-30. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, αφού με πολυφωνία στην επίθεση και σκόρερς του Πιτένη, Στεργιόπουλο, Κονταρίδη, Λεμονίδη και Καραμούλα, ξέφυγαν στους 9, 30-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Saint Pauli διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Λεμονίδη, Πιτένη και Κονταρίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 40-48. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Αθανασόπουλος, Σταμπουλτζίδης και Σαμοΐλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 14/38 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/21 βολές, 14/37 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Powerpuff Boys ο Αθανασόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 7/11 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 6 λάθη. Betsson mvp των Saint Pauli ο Κονταρίδης με 7 πόντους, έχοντας 1/7 βολές και 3/4 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 κοψίματα.

Powerpuff Boys (Σταμπουλτζίδης): Διάκου 8 (2), Σταμπουλτζίδης 5 (1), Ραουάτ, Αθανασόπουλος 14, Παπαϊωάννου 2, Παππάς 1, Σαμοΐλης 10

Saint Pauli (Καραμπάς): Τζαβάρας 3 (1), Πιτένης 14 (2), Λεμονίδης 12, Κονταρίδης 7, Καραμπάς, Στεργιόπουλος 5 (1), Καραμούλας 5, Παντελής 2

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους Saint Pauli!