10/11/2022
Athens Bucks 9 11 10 12 - 42 -
Capital Con-Trolls 17 13 10 13 - 53 -

"Ξεδίψασαν" οι Capital Con-Trolls!

Την πρώτη τους νίκη για φέτος πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Capital Con-Trolls, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισαν τους Athens Bucks με 42-53, σταματώντας έτσι το αρνητικό σερί, αφού η τελευταία τους νίκη ήταν την 1η Οκτωβρίου του 2021!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Capital Con-Trolls, καθώς με 6 πόντους του Ασλανίδη, 4 του Νίκα και 3 του Θεοδώρου, προηγήθηκαν με 9-17. Ο Σάββας με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Χριστόπουλος και Φωτεινός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Ασλανίδη, 4 του Παναγιώτη Μαρζάβα και 4 του Φουρτάκα, οι κόκκινοι βρέθηκαν μέχρι και στο +13, 12-25, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 20-30. Τους Athens Bucks κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Ζώταλης, Σπυριδώνης, Χριστόπουλος, Αμανατίδης και Αγγέλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κατσάτσου είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, βρέθηκε στο +14, και με τρίποντο του Λυκογιάννη και έμμεσο τρίποντο του Νίκα, διατήρησε το +10, 30-40. Το δίδυμο Αμανατίδη - Φωτεινού ηγήθηκε της επίθεσης των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ακόμη 2 πόντους πρόσθεσε ο Χριστόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 30-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Capital Con-Trolls διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Λυκογιάννη, Παναγιώτη Μαρζάβα, Φπυρτάκα και Ασλανίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 42-53. Για τους Athens Bucks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ζώταλης, Φωτεινός, Αναγνωστόπουλος και Δανιάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 15/47 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 20/43 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Αμανατίδης με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/7 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Capital Con-Trolls ο Ασλανίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας, 3/8 βολές, 6/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αγγέλου 2, Αμανατίδης 7, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Γιουρνάς, Δανιάς 2, Ζώταλης 7, Καμπόλης, Σάββας 4, Σπυριδώνης 3, Φωτεινός 8 (1), Χριστόπουλος 6

Capital Con-Trolls (Κατσάτσος): Ασλανίδης 15, Θεοδώρου 5, Μαρζάβας Α. 1, Μαρζάβας Π. 6, Λυκογιάννης 7 (2), Νίκας 7, Ξανθάκης 2, Πασπάτης 2, Φουρτάκας 8

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν οι Capital Con-Trolls!