25/06/2021
Ιπ-πότες 9 16 13 13 - 51 -
New World Fix 20 16 22 16 - 74 -

¨Ξεδίψασαν οι New World Fix!

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους New World Fix στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League, καθώς στην πρεμιέρα του ομίλου κέρδισαν τους Ιππότες με 51-74 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τον Σιάποντη να ξεκινάει δυνατά το ματς με 11 πόντους και τον Μπαρμπερίδη να προσθέτει 3, οι New World Fix προηγήθηκαν με 9-20. Ο Νάστος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της συνάντησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Κανελλόπουλου, 3 του Κιτσαντά και 3 του Σιάποντη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +16, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 25-36. Τους Ιππότες κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Ρούσσος και Μαυρογιαννάκης με 5 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η παρέα του Γαλανού, αν και είδε τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 7, 31-38, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 38-58, χάρη σε 6 πόντους του Σιάποντη, 5 του Τσεκουρλούκη, 5 του Καραγιαννίδη και 4 του Μπαρμπερίδη. Δεν μπόρεσαν οι Ιππότες να ακολουθήσουν τον αντίπαλο στην τρίτη περίοδο, παρά τους 6 πόντους του Αγγελόπουλου και τους 5 του Κουρούμαλη. Σκορ τρίτης περιόδου 38-58!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού οι New World Fix έφτασαν εύκολα στη νίκη με 51-74, έπειτα από 5 πόντους του Σιάποντη και 4 του Κιτσαντά . Για το συγκρότημα του Νταλαμπίρα στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κεκεμπάνος και Αγγελόπουλος με 4 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 17/41 δίποντα και 4/32 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 6/8 βολές, 19/45 δίποντα και 10/25 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Ιππότες ο Κουρούμαλης με 9 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 4/7 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Hall of Brands mvp των New World Fix ο Σιάποντης με 24 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/7 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 14, Σάλαρης 3 (1), Κουρούμαλης 9, Μπαμπάτσικος 2, Κεκεμπάνος 6, Νάστος 5 (1), Μαυρογιαννάκης 5 (1), Ρούσσος 5 (1), Μούρτζος 2

New World Fix (Γαλανός): Καραγιαννίδης 7 (1), Γαλανός, Τσεκουρλούκης 13 (1), Κανελλόπουλος 4, Σιάποντης 24 (5), Μπαρμπερίδης 13 (1), Κιτσαντάς 13

Τι μας άρεσε: Τόσο ο εξαιρετικός ρυθμός του αγώνα, όσο και το τρομερό κλίμα!