14/01/2024
Golden Boys 20 22 19 22 - 83 -
Ναυάγια 8 24 6 13 - 51 -

"Ξέσπασαν" οι Golden Boys!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Golden Boys στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την 17η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τα Ναυάγια με 83-51 στο κλειστό του Σπάρτακου.

Από πολύ νωρίς οι Golden Boys πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Ιορδανίδη, 6 του Βασίλη Χαχάμη και 4 του Ανδρέα Χαχάμη, προηγήθηκαν με 20-8. Ο Καραβασίλης και ο Βεντούρης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο τα Ναυάγια κατάφεραν από το -20, 30-10, να πλησιάσουν στους 6, 32-26, χάρη σε 10 πόντους του Χρονόπουλου και 6 του Καραβασίλη. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 42-32, με τον Μπυνιχάκη να βάζει 7 πόντους και τον Ζυγολάνη 4.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Χρύσα Αγόρια", αφού με 7 πόντους του Βασίλη Χαχάμη, 4 του Ανδρέα Χαχάμη και τρίποντα των Ποντικού - Μπυνιχάκη, ξέφυγαν στους 23, 61-38. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Ανδριγιαννάκη και Καραβασίλη να έχουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 61-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στα Άνω Λιόσια και έτσι οι Golden Boys έφτασαν εύκολα στη νίκη με 83-51, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ποντικού, Ζυγολάνη και Μπυνιχάκη. Για τα Ναυάγια στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καραβασίλης, Χρονόπουλος και Θωμάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 29/53 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 27 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/13 βολές, 14/37 δίποντα και 5/42 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Golden Boys ο Μπυνιχάκης με 16 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Ναυάγια ο Χρονόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 3/7 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Golden Boys (Χαχάμης Α.): Δαπόλας, Ζυγολάνης 12, Ιορδανίδης 11 (1), Κατσούλης Κ. 7, Κατσούλης Ν., Ποντικός 11 (3), Χαχάμης Α. 11, Χαχάμης Β. 15 (1), Μπυνιχάκης 16 (2)

Ναυάγια (Καραβασίλης): Ανδριγιαννάκης 5 (1), Ασημακόπουλος 2, Βεντούρης 6, Θωμάς 2, Καραβασίλης 19 (1), Χρονόπουλος 15 (3), Χωριανόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το κάρφωμα του Μπυνιχάκη στο φινάλε!