19/11/2019
ReTirees 18 13 9 18 - 58 -
Γκουρούδες 16 20 19 14 - 69 -

Ξεφεύγουν οι Γκουρούδες!

Στην κορυφή της Elite League παραμένουν και μετά την ολοκλήρωση της ένατης αγωνιστικής οι Γκουρούδες (μαζί με τους Στιφάδο Bulls), καθώς χθες το βράδυ επικράτησαν εύκολα των ReTirees με 58-69 στο κλειστό του Κολωνού και αύξησαν την μεταξύ τους διαφορά στους δύο πόντους!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι ReTirees, καθώς με προσωπικό show του Κατιάκου με 8 πόντους και 4 του Πλεξουσάκη, προηγούνταν με 18-12, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν να ρίξουν την διαφορά στο καλάθι οι φιλοξενούμενοι, πριν το τέλος του δεκαλέπτου, 18-16, με τον Ντίνο Αχή να εμφανίζεται ορεξάτος στα πρώτα λεπτά με 9 πόντους και τον Παύλο Αχή να εκτελεί από την περιφέρεια.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γκουρούδες με όπλο την αμυντική τους λειτουργία και δράστες στην επίθεση τους Κανταρτζή – Ντίνο Αχή με 13 και 5 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 31-36. Την ομάδα του Κουσούλη κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Τσάντζαλη και το ένα τριποντάκι του Στόλη.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι θαλασσοί και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Καλφόπουλου, άλλους τόσους του Μελάγιες, 4 του Ντίνου Αχή και τρίποντο του Κανταρτζή, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 40-55. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 πόντους που έβαλε ο Γιαμαίος και το τριποντάκι του Κατιάκου. Σκορ τρίτης περιόδου 40-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που πήραν στο τρίτο και με τους Κανταρτζή (4π), Παύλο Αχή (3π) και Οικονόμου (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-69! Για τους ReTirees πάλεψαν στα τελευταία λεπτά οι Κατιάκος (6π), Κωστούλας (5π) και Σαρρής (3π), καταφέρνοντας να μειώσουν από τους 19 στους 11, 58-69!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 20/47 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/13 βολές, 17/41 δίποντα και 8/21 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Κατιάκος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος για τους Γκουρούδες ο Ντίνος Αχής με 20 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 5/9 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε άλλα τόσα λάθη.

ReTirees (Κουσούλης – Σαμέρα): Σαρρής 5, Λαδάς, Κωστούλας 5 (1), Γιαμαίος 12, Κατιάκος 17 (1), Τσάντζαλης  6 (2), Κοτσαμπάς 4, Στόλης 5 (1), Πλεξουσάκης 4

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 3 (1), Μελάγιες 7 (1), Αχής Ν. 20 (2), Αργυράκης, Αχής Π. 8 (2), Καλφόπουλος 9, Κανταρτζής 22 (2), Τριαντάφυλλος

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Γκουρούδες από το δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι το φινάλε!