05/02/2020
Clowns 12 15 12 13 - 52 -
Kourkoutes BC 19 6 18 22 - 65 -

Ξεφεύγουν οι Kourkoutes!

Δύσκολα κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Bullηδων οι Κουρκούτες oι οποίοι νίκησαν τελικά με 52-65. Οι Bullηδες ήταν μπροστά στο ματς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μέχρι τα μέσα του τρίτου, όμως οι Κουρκούτες με πολύ πιεστική άμυνα και γρήγορες επιθέσεις κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Με επιθετικό κρεσέντο από μεριάς Κουρκουτών ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι Bullηδες προηγήθηκαν με 4-0, αλλά από εκεί και πέρα οι Κουρκούτες ήταν άπιαστοι. Η τριάδα Τσάκωνα-Βεϊσάκη-Νακόπουλου έκαναν ότι ήθελαν και έτσι οι Κουρκούτες βρέθηκαν μπροστά με 12-19. Ο Κιούσης από πλευράς Bullηδων ήταν πρώτος σκόρερ με τέσσερις, Τσάκωνας με έξι και Νακόπουλος με τέσσερις για τους Κουρκούτες.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους Bullηδες. 9-0 στα πρώτα πέντε λεπτά κατάφεραν και πήραν προβάδισμα με 21-19. Ο Πλέστης σκόραρε μετά από έξι λεπτά για τους Κουρκούτες αλλά οι Bullηδες δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, 27-25. Σε αυτό το διάστημα ο Μέλλος πέτυχε τέσσερις πόντους και ο Μπουρνάζος τρεις για τους Bullηδες, ενώ για τους Κουρκούτες τέσσερις ο Βεϊσάκης και δύο ο Πλέστης.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι συντηρούσαν την διαφορά μεταξύ έξι και δύο πόντων και με μερικές καλές στιγμές έδειχναν ικανοί να κάνουν την ζημιά στους πρωτοπόρους. Όμως οι Κουρκούτες άλλαξαν τον τρόπο άμυνας τους σε πίεση και στα τέσσερα τέταρτα του γηπέδου, γεγονός που αποδιοργάνωσε τους Bullηδες. Έτσι στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι Κουρκούτες πέτυχαν 11 πόντους και δέχτηκαν έναν για να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 39-43. Ο Μέλλος πρόσθεσε πέντε πόντους για τους Bullηδες, ο Νακόπουλος και Τρωιάνος από τέσσερις και Βεϊσάκης τρεις για τους Κουρκούτες.

Στην τέταρτη περίοδο η κούραση ήταν εμφανής από μεριάς Bullηδων, γεγονός που δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Οι Κουρκούτες κατάφεραν και ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με 6'28 για το τέλος και έκτοτε δεν κινδύνεψαν ξανά μέχρι την λήξη. Το τελικό 52-65 είναι η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους Κουρκούτες οι οποίοι είναι φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Ο Μπουρνάζος ήταν καλύτερος από μεριάς Bullηδων με έξι πόντους, έξι πέτυχε ο Βεϊσάκης και από τέσσερις Τρωιάνος και Νακόπουλος για τους Κουρκούτες.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Βεϊσάκης  με 20 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 8/14 δίποντα και 1/1 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκοψε 3 φορές και δεν έκανε λάθη. Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ο Μέλλος με 11 πόντους, έχοντας 4/9 βολές, 3/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 μπλοκ και έκανε 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 18/37 βολές, 11/40 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 25/45 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 4 τάπες και έκαναν 16 λάθη.

Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Σουσάνης 4, Μέλλος 11 (1τρ 4κλ 4ασ 5ρ), Σαρίκας 7, Πάτρος 7 (6ρ), Μπουρνάζος 9 (1τρ 7ρ), Μαλαμάκης 3 (1), Δήμος 2 (9ρ), Κιούσης 9 (1).

Kourkoutes BC (Αθανασίου): Πηξομάτης, Μεγιαγιάννης 5 (1), Βασιλόπουλος 2, Σαρακηνός, Τριανταφύλλου, Πλέστης 7, Βεϊσάκης 20 (1τρ 6ρ), Τσάκωνας 10 (10ρ), Κούρτης, Νακόπουλος 11 (9ρ 3ασ), Τρωιάνος 10.

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι, καθώς ήταν συναρπαστικό.